Lista aktualności Lista aktualności

Czystsze lasy dzięki wspólnym staraniom

Akcja #sprzątaMY w Nadleśnictwie Strzyżów

W dniach 15-22 czerwca br. w ramach ogólnopolskiego wydarzenia #sprzątaMY w Nadleśnictwie Strzyżów odbyło się pięć akcji sprzątania lasów. Przypomnijmy. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda wraz z małżonką Panią Agatą Kornhauser-Dudą. Akcja skierowana jest do wszystkich obywateli i ma na celu kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody oraz zaangażowanie społeczeństwa w aktywną działalność na rzecz poprawy stanu naszego środowiska.

Na terenie Nadleśnictwa Strzyżów w akcji #sprzątaMY wzięło udział łącznie około 190 osób. Nadleśnictwo przekazało worki oraz rękawiczki ochronne dla jej uczestników oraz zorganizowało odbiór śmieci. Do sprzątania lasów zaangażowaliśmy głównie szkoły oraz jedno stowarzyszenie sportowo-turystyczne. Dzieci i młodzież oraz dorośli wraz z leśnikami sprzątali lasy między innymi w Mokłuczce nad Błażową, w Wielkim Lesie nad Czudcem, w Przylasku w Hermanowej, w Wyżnym oraz na górze Chełm nad Stępiną. Były miejsca, gdzie śmieci nie było wiele. Ten fakt cieszył. Oprócz najczęściej znajdowanych odpadów typu opakowania po napojach, puszki, butelki, opakowania  z posiłków na wynos, znajdowane były również wielkogabarytowe śmieci, jak opony czy metalowe sanki, stare wiaderka itp. Wspólnym staraniem zebraliśmy kilkadziesiąt worków śmieci.

Leśnicy podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków nadal zauważają problem zaśmiecania. Jest lepiej, ale wciąż nie na tyle dobrze, aby móc stwierdzić, że nie ma kłopotu z czystością lasów i terenów przyleśnych. Utrzymujemy porządek i czystość na terenach leśnych oraz na obiektach turystycznych typu wiaty czy miejsca odpoczynku, parkingi sprzątając pozostawione tam śmieci i zanieczyszczenia. W tym roku zebraliśmy już ponad 65 metrów sześciennych śmieci, a koszt tego sprzątania wyniósł kilkanaście tysięcy złotych.

Akcje tego typu, czy to ogólnopolskie czy z własnej inicjatywy są potrzebne i mają wymiar, zarówno praktyczny – przywracający czystość lasom, jak i edukacyjny - uświadamiający i uwrażliwiający na problem zaśmiecania środowiska, czy to leśnego, czy każdego innego. Śmieci znajdujemy bowiem nie tylko w lasach, ale i na łąkach, nieużytkach czy wzdłuż dróg. Pokazując tego typu działania chcemy inspirować i zachęcać do zaangażowania się lokalnych społeczności w utrzymanie czystości w otaczającym środowisku, w tym do udziału w akcjach sprzątania.