Lista aktualności Lista aktualności

Łączą nas drzewa, łączy nas troska o wspólne dobro.

W podrzeszowskiej Hermanowej odbyło się sadzenie lasu w ramach akcji „Łączą nas Drzewa”.

Przypomnijmy. Ogólnopolską akcję „Łączą nas drzewa" zainaugurował prezydent Andrzej Duda w Międzynarodowy Dzień Lasów. Jej pomysłodawcą jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska realizujące przedsięwzięcie wspólnie z Lasami Państwowymi. Celem akcji jest zaakcentowanie roli drzew i lasów tworzących zieloną infrastrukturę spełniającą liczne funkcje społeczne. Akcja „Łączą nas Drzewa”, to również okazja, aby podkreślić działania leśników w utrzymaniu lesistości kraju i zdrowych drzewostanów służących społeczeństwu wielorakimi dobrami. W ramach inicjatywy w całej Polsce, w każdej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, odbywają się między innymi akcje sadzenia drzew angażujące lokalną społeczność, przedstawicieli władz samorządowych i państwowych oraz leśników.

24 maja br. w kompleksie leśnym Przylasek w Hermanowej, na terenie Nadleśnictwa Strzyżów, około 50 osób posadziło wspólnie cisy i jodły dając początek młodemu pokoleniu lasu. W sadzeniu brali udział m.in. wiceminister Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa Edward Siarka, poseł Kazimierz Gołojuch, poseł Adam Śnieżek, poseł i wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, poseł Piotr Uruski, senator Mieczysław Golba, senator Zdzisław Pupa, członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk, starosta rzeszowski Józef Jodłowski, burmistrz Tyczyna Janusz Skotnicki, prezes WFOŚ w Rzeszowie Adam Skiba, łowczy okręgowy PZŁ w Rzeszowie Marcin Hendzel, miejscowa sołtys, proboszcz, pani dyrektor i nauczyciel z dziećmi ze szkoły. Leśników reprezentowali dyrektorzy RDLP w Krośnie Marek Marecki i Jan Mazur oraz gospodarze miejsca - leśnicy z Nadleśnictwa Strzyżów. Wydarzenie uświetnił występ zespołu sygnalistów „Echo Karpat”, a całość poprowadził rzecznik prasowy RDLP w Krośnie Edward Marszałek.

Po powitaniu gości przez dyrektora Marka Mareckiego, głos zabrał Edward Siarka, który zaapelował, by każdy Polak posadził choć jedno drzewo, a przybędzie ich 36 milionów. O tym jak ważne są dla mieszkańców Rzeszowa i okolic obszary leśne, powiedział Marcin Warchoł. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się na powierzchnię w lesie przygotowaną do obsadzenia. Krótki instruktaż sadzenia za pomocą kosturu przeprowadził Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Strzyżów Piotr Szetela. Zaproszeni goście pod czujnym okiem leśników z zaangażowaniem sadzili młode jodły i cisy pod okapem wysokich modrzewi. Wspólna praca w lesie była okazją do rozmów i wypowiedzi dla mediów o bogactwie przyrodniczym lasów, funkcji jakie pełnią oraz o gospodarce leśnej i pracy leśników, którym powierzono zadanie dbałości o lasy w Polsce.