Lista aktualności Lista aktualności

Razem #sprzątaMY polskie lasy

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

 

 

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

 

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu!

 

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”,
w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie
.

 

Na terenie Nadleśnictwa Strzyżów w ramach akcji wyznaczono następujące miejsca sprzątania:

Brzeżanka, pole turystyczne: osoba do kontaktu Leśniczy Janusz Bradliński, tel. nr 604 186 035

Strzyżów, kompleks leśny przy drodze krzyżowej oraz Łętownia osoba do kontaktu: Monika Armata 668028226

Hermanowa, Przylasek: osoba do kontaktu Leśniczy Stanisław Bednarz, tel. nr 606 339 685

Lokalizacje miejsc sprzątania zostały przedstawione na załączonych mapach.

W miejscach zbiórek, w godzinach 11 30 - 13 30 na chętnych do sprzątania, będą czekali wskazani pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów wyposażeni w worki na śmieci i rękawiczki. Udzielą oni również innych niezbędnych informacji związanych z akcją.

Wspólnie odpowiadamy za czystość otaczającego nas środowiska przyrodniczego. 

 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieśz niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.