Asset Publisher
Powojenne pozostałości ukryte w ziemi
Powojenne pozostałości ukryte w ziemi
W dniu 28 września w Leśnictwie Cieszyna, robotnicy wykonujący szlak zrywkowy znaleźli granat moździerzowy z okresu II wojny światowej. Miejscowy leśniczy Pan Adam Mendrala poinformował o groźnym znalezisku Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz Policję, które oznakowały i zabezpieczyły teren do czasu przyjazdu saperów. Przybyły na miejsce patrol saperski z Rzeszowa potwierdził, że jest to granat moździerzowy – niewybuch. Granat został przetransportowany na poligon, a saperzy oprócz usunięcia niewybuchu przeszukali za pomocą wykrywacza metalu rozkopaną ziemię, by upewnić się, że w miejscu robót budowlanych nie ma więcej niebezpiecznych niewypałów.
Podczas rozmowy z saperami dowiedzieliśmy się, że na naszym terenie znajduje się jeszcze bardzo dużo niewybuchów z okresu II wojny światowej. Takie znaleziska, to pozostałości po przejściu przez teren Frysztaka i okolic linii frontu rosyjsko-niemieckiego w 1944 roku. Od 3 do 29 sierpnia 1944 r. w Stępinie utrzymywała się linia frontu, która następnie przesunęła się 15 km na zachód. Działania obronne toczyły się na odcinku Huta Gogołowska – Frysztak – Przybówka.
Granat ukryty przez kilkadziesiąt lat w ziemi, to niewidoczna powojenna pozostałość. Zdecydowanie większą i widoczną na powierzchni jest zespół schronów Stępina-Cieszyna. Podczas II Wojny Światowej Niemcy wypracowali pewien sposób prowadzenia działań wojennych. Polegał on na nadzorowaniu przebiegu i postępu walk ze stanowisk dowodzenia położonych jak najbliżej frontu. W Polsce znajduje się kilka wybudowanych w tym celu stanowisk dowodzenia. Do takich obiektów należy schron tunelowy w Cieszynie-Stępinie. Ten kompleks przydał się Hitlerowi tylko jeden raz – 27 sierpnia 1941 r. spotkał się tu z Mussolinim. W 1944 r. Niemcy uciekając na zachód wywieźli większość wyposażenia, a schron służył miejscowej ludności do ochrony przed ostrzałem. Dziś bunkier w Stępinie stanowi dużą atrakcję turystyczną gminy Frysztak. Więcej na temat obiektu można przeczytać na stronie: http://www.frysztak.pl/index.php?mgid=31