Asset Publisher Asset Publisher

Zurück zur Seite
Zurück

Wystawa "STOP zaśmiecaniu lasów" otwarta

Wystawa "STOP zaśmiecaniu lasów" otwarta

W Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie otwarto wystawę pt. „STOP zaśmiecaniu lasów” zorganizowaną przez Nadleśnictwo Strzyżów i Dom Kultury. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 24 maja w godzinach pracy ośrodka.

Ogólnopolski Konkurs Otwarty na Rysunek Satyryczny pod hasłem "STOP zaśmiecaniu lasów" został zorganizowany przez Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury SPAK, pod patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce jeszcze w 2012 roku, natomiast wystawy pokonkursowe odbywają się również w tym roku, tak by dotrzeć z jego przesłaniem do szerokich kręgów społeczeństwa. Celem konkursu jest bowiem uświadamianie społeczeństwu zagrożenia jakie dla polskiej przyrody niesie zaśmiecanie. Stowarzyszenie od dawna współpracuje z Lasami Państwowymi. W 2004 roku zorganizowano wspólnie Ogólnopolski Konkurs na Rysunek Satyryczny „Leśne żywoty i żywioły". Karykaturzyści cenią działania leśników na rzecz ochrony rodzimej przyrody i starają się wesprzeć nasze wysiłki dostarczając nam narzędzia w tej walce w postaci śmiechu.

Podczas otwarcia wystawy w Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie odbyła się pogadanka na temat problemu zaśmiecania lasu, którą wysłuchały dzieci ze szkoły podstawowej. Uczniowie mogli dowiedzieć się jakie śmieci najczęściej trafiają do lasów, kto i gdzie je wyrzuca oraz jakie zagrożenie powodują dla środowiska naturalnego. Podkreślony został przede wszystkim wpływ zaśmiecania na walory estetyczne lasu: śmieci w lesie szpecą nasz piękny krajobraz leśny. Przedstawiono im działania, które podejmują leśnicy w walce z zaśmiecaniem lasów: patrolowanie lasu w poszukiwaniu dzikich wysypisk śmieci, uprzątanie śmieci z lasu, z pól turystycznych zlokalizowanych w ich pobliżu, ustawianie koszy i kontenerów na śmieci na parkingach leśnych, w miejscach najczęściej uczęszczanych oraz zakładanie kamer monitorujących. Dzieci usłyszały, że jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z odpadami w lasach jest edukowanie społeczeństwa. Przykładem edukacji ekologicznej jest organizowany przez Lasy Państwowe konkurs „Czysty Las", który promuje właściwe zachowanie w lesie. W trakcie prelekcji zachęcano dzieci, by już od najmłodszych lat utrzymywały porządek i nie śmieciły, bez względu na miejsce przebywania - czy będzie to szkoła, podwórko czy las. Spotkanie zakończyło się rozlosowaniem nagród, dla uczniów którzy wzięli udział w  krótkim quizie ekologicznym.

Dbałość o przyrodę, o piękno polskich lasów dotyczy nas wszystkich, bowiem jest to nasze wspólne dziedzictwo. Wystawa „STOP zaśmiecaniu lasów" zorganizowana właśnie w miesiącu maju, gdy przyroda bujnie rozkwita, a lasy przyciągają soczystą zielenią, jest dobrym momentem, by przystanąć przed rysunkami i zastanowić się, jak wyglądają nasze lasy.