Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Poznaj i okiełznaj siły natury

Poznaj i okiełznaj siły natury

Zapraszamy do udziału w konkursie „Leśne Żywioły”. Szczegóły w treści artykułu.

W imieniu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz własnym pragnę zaprosić Państwa szkołę do udziału w konkursie „Leśne Żywioły”. To konkurs interdyscyplinarny, obejmujący zagadnienia nie tylko z zakresu biologii, chemii, fizyki czy geografii, ale także poruszający zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. Zachowanie lasów w dobrej kondycji i przeciwdziałanie różnorakim klęskom jest w interesie nas wszystkich, nie tylko leśników. Las to nasze wspólne dziedzictwo: każdy może czerpać z jego bogactwa, ale też każdy powinien wiedzieć, jak należy go chronić. Wobec coraz częściej powtarzających się gwałtownych zjawisk klimatycznych to także wiedza, która może być przydatna w naszym codziennym życiu.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy organizowany jest w szkole, która zadeklaruje udział w konkursie. Wezmą w nim udział uczniowie, którzy zgłosili chęć uczestnictwa. Za zorganizowanie etapu szkolnego odpowiedzialna jest szkoła. Po zgłoszeniu chęci uczestnictwa Państwa szkoła otrzyma materiały edukacyjne, z których uczniowie będą mogli przygotować się do konkursu. W pakiecie edukacyjnym znajdą się także prezentacje pomocne w prowadzeniu zajęć na temat zjawisk klęskowych w lasach.

Etap drugi odbędzie się w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Do drugiego etapu przechodzi 20 osób, które uzyskają największą liczbę punktów z etapu szkolnego.

Szczegóły konkursu i terminy poszczególnych etapów znajdują się w regulaminie stanowiącym załącznik do artykułu.

Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do udziału w konkursie. Wierzymy, że ta wspólna przygoda przyczyni się do poszerzenia wiedzy uczniów i ich doświadczeń, które zaowocują troską o las – dobro nas wszystkich.