Rezerwaty przyrody

Rezerwat został utworzony dnia 25 lipca 1997 roku na powierzchni 288,80 ha w leśnictwie Kąkolówka (oddz. 81-89) w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych kompleksów lasu bukowo-jodłowego oraz osiedlonego w zbiorowiskach wodno-błotnych bobra.

Parki krajobrazowe

„Park Krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju" (art. 16, pkt 1 ustawy o ochronie przyrody).

Obszary chronionego krajobrazu

Hyżnieńsko-Gwoźnicki Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy rozporządzenia Nr 35/92 Wojewody Rzeszowskiego z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego.

Obszary Natura 2000

Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody, która uzupełnia dotychczasowy system obszarów i obiektów chronionych.

Pomniki przyrody

„Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie” (art. 40 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody)

Ochrona gatunkowa

Ochronę gatunkową określa ustawa z dn. 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz rozporządzenia określające chronione gatunki roślin i grzybów oraz sposoby ich ochrony i zasady pozyskiwania (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 9 lipca 2004 r. oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 5 stycznia 2012 r.).

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spotkania w RDLP w Krośnie w sprawie systemu certyfikacji FSC

Spotkania w RDLP w Krośnie w sprawie systemu certyfikacji FSC

Na początku marca na terenie RDLP w Krośnie miał miejsce cykl spotkań kierownictwa i pracowników RDLP z krajowymi reprezentantami FSC. W jego ramach przeprowadzono też warsztaty informacyjne przedstawiające przejściowy standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC dla Polski.

Nowy standard gospodarki leśnej FSC dla Polski został opublikowany w połowie ubiegłego roku i od tego czasu organizacja FSC prowadzi warsztaty dla zarządców lasów, którzy chcą zapoznać się z treścią standardu. Wśród szkolonych do tej pory były zarówno organizacje posiadające certyfikat jak i te, które planują rozpoczęcie procesu ubiegania się o niego.

RDLP w Krośnie znajduje się w tej drugiej grupie, stąd też zainteresowanie Nadleśnictw było duże. Dwudniowe warsztaty, które prowadził koordynator FSC Polska ds. leśnictwa Marek Rzońca dla przedstawicieli Nadleśnictw, naznaczone były sporą ilością pytań i ożywionymi dyskusjami. I dobrze, ponieważ to pozwoli nam właściwie przygotować się do procesu certyfikacji.

Cykl warsztatów zakończyliśmy spotkaniem w siedzibie RDLP podczas którego Marian Pigan - Dyrektor RDLP w Krośnie oraz Karolina Tymorek – Dyrektorka FSC Polska wraz ze swoimi zespołami rozmawiali o procedurze certyfikacji, ramach normatywnych i możliwościach certyfikacji FSC dla krośnieńskiej dyrekcji.