Asset Publisher
Położenie Nadleśnictwa Strzyżów
Wg stanu na dzień 01.01.2014 r. powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów wynosi 12 844,05 ha.
Nadleśnictwo Strzyżów leży w środkowo-zachodniej części województwa podkarpackiego na terenie pięciu powiatów: strzyżowskiego, rzeszowskiego, ropczycko-sędziszowskiego, dębickiego i brzozowskiego. Jego zasięg obejmuje 18 gmin, 7 miast, w tym stolice województwa podkarpackiego miasto Rzeszów. Lasy Nadleśnictwa są silnie rozdrobnione, o czym świadczy położenie w 646 kompleksach leśnych: 18 większych kompleksów leśnych o powierzchni ponad 200 ha i 628 mniejszych kompleksów rozproszonych na obszarze całego terytorialnego zasięgu. Najmniejsze kompleksy tworzą szachownicę z szeregiem enklaw i półenklaw, głównie użytków rolnych i lasów innej własności.
Załączone zdjęcia przedstawiają zasięg Nadleśnictwa Strzyżów oraz podział Nadleśnictwa na leśnictwa i zasięg poszczególnych leśnictw.
Asset Publisher
Strzyżowscy leśnicy na pikniku w Sanoku
Strzyżowscy leśnicy na pikniku w Sanoku
14 lipca br. wzięliśmy udział w pikniku rodzinnym na terenie Skansenu w Sanoku zorganizowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych.
Dla turystów zwiedzających w tym dniu Muzeum Budownictwa Ludowego, a także uczestników pikniku przygotowane były stoiska tematyczne nadleśnictw zgrupowanych w RDLP w Krośnie, pokaz filmu „Loret – leśnik z charakterem” oraz występy zespołów na scenie. Nie zabrakło gier i zabaw dla chętnych oraz atrakcji dla dzieci.
Stoisko Nadleśnictwa Strzyżów poświęcone było tematyce ziół i surowców niedrzewnych pochodzących z lasu. Partnerem nadleśnictwa w wydarzeniu była Zielarnia Strzyżowska ze Strzyżowa, która pełniła rolę wsparcia merytorycznego. Z przygotowanej na to wydarzenie tablicy zatytułowanej „Zioła naszych lasów” odwiedzający nasz namiot mogli dowiedzieć się o właściwościach wybranych gatunków roślin stosowanych w kuchni i medycynie naturalnej, rozpoznać przykładowe surowce zielarskie, tj. kwiaty lipy, pączki sosny, owoce dzikiej różny, owoce bzu czarnego, jarzębu pospolitego i bzu koralowego. Uzupełnieniem ekspozycji były grafiki roślin zielnych, krzewinek i krzewów leśnych oraz kolekcja nasion kliku gatunków drzew leśnych. Na pytania o zioła i ich stosowanie odpowiadali pracownicy Zielarnii – Anna i Michał. Chętni mogli również wziąć udział w zabawie w Leśne Koło Fortuny, tym razem przystosowane do przedstawianej tematyki zielarskiej.