Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Wiosenne leśne porządki”

„Wiosenne leśne porządki”

Akcja sprzątania świata w Nadleśnictwie Strzyżów.

24 kwietnia br. w Nadleśnictwie Strzyżów odbyła się zorganizowana przez Służbę Leśną akcja sprzątania lasów pn. „Wiosenne leśne porządki”. Czas i data akcji nie była przypadkowa. 22 kwietnia to w kalendarzu Dzień Ziemi. W kwietniu przyroda rozkwita – rozwijają się pączki, pojawiają liście na drzewach, kwitną pierwsze wiosenne kwiaty, zazielenia się runo leśne. Zależy nam na czystych lasach, zarówno w czasie wiosennego przebudzenia, jak i w ciągu całego okresu wegetacyjnego i całego roku. Akcja sprzątania lasów miała na celu właśnie poprawę czystości w naszych lasach, kształtowanie właściwych postaw i zachowań wobec środowiska. Do udziału w akcji zaprosiliśmy społeczeństwo. W każdym z 12 leśnictw zgrupowanych w Nadleśnictwie Strzyżów pracownicy terenowi Służby Leśnej, wyposażeni w rękawiczki ochronne, chwytaki i worki na śmieci zbierali porzucone śmieci wzdłuż dróg, ścieżek, wokół miejsc odpoczynku, miejsc chętnie uczęszczanych przez okolicznych mieszkańców czy turystów. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział około 100 osób reprezentujących gminy, starostwa, jednostki oświatowe i kulturowe, ochotnicze straże pożarne oraz stowarzyszenia. Do akcji przyłączyli się: Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Starostwo Powiatowe w Ropczycach, Gmina Strzyżów, Gmina Błażowa, Gmina Chmielnik, Gmina Czudec, Gmina Tyczyn, Powiatowe Centrum Edukajci Kulturalnej w Ropczycach, Ochotnicza Straż Pożarna we Frysztaku, OSP w Gliniku Dolnym, OSP w Gogołowie, Stowarzyszenie MTB Czudec, Stowarzyszenie Sportowo-Turystyczne „Lubcza”, Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie, Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie. W ramach akcji uzbieraliśmy ok. 20 m3 śmieci.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, poświęcenie czasu i dobry przykład, jak wspólnie dbać o otaczającą nas przyrodę.