Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Nadleśnictwo Strzyżów posiada jedną szkółkę leśną o powierzchni 0,51 ha zlokalizowaną w leśnictwie Godowa. Jednak po zakończeniu cyklu produkcyjnego sadzonek obecnie rosnących na kwaterach, produkcja szkółkarska zostanie zawieszona. Potrzeby własne w zakresie materiału sadzeniowego będą zaspokajane poprzez zlecanie produkcji sadzonek w szkółkach kontenerowych z nasion zebranych w naszej bazie nasiennej.

Zabiegi hodowlane, a więc takie które mają na celu powstanie nowego lasu oraz pielęgnację istniejącego młodego pokolenia lasu, prowadzone w Nadleśnictwie Strzyżów to:

- odnowienia przewidziane do wykonania na powierzchni średnio 48 ha rocznie,

- pielęgnowanie gleby na powierzchni 1,8 ha rocznie,

- pielęgnowanie upraw na powierzchni średnio 10 ha rocznie,

- pielęgnowanie młodników na powierzchni średnio 115 ha rocznie,

- melioracje agrotechniczne na powierzchni średnio 45 ha rocznie. 

Bazą nasienną, czyli źródłem nasion w Nadleśnictwie są: wyłączone drzewostany nasienne (WDN) – ich powierzchnia zajmuje 24,43 ha, w tym drzewostan modrzewiowy oraz drzewostany bukowe, gospodarcze drzewostany nasienne (GDN) – ich powierzchnia zajmuje 582,74 ha, trzy bloki upraw pochodnych, które obejmują uprawy bukowe, uprawę modrzewiową oraz jodłową, drzewa doborowe - modrzewie w ilości 6 szt. i jedna czereśnia ptasia oraz źródła nasion za które uznano dwa jawory.

                                                                   


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Utrudnienia w korzystaniu ze szlaków - aktualizacja

Utrudnienia w korzystaniu ze szlaków - aktualizacja

Utrudnienia w korzystaniu ze szlaku turystycznego Trzech Pogórzy oraz Szlaku Edukacji Ekologicznej.

Informujemy, że z uwagi na planowe gospodarcze prace leśne we fragmencie kompleksu leśnego w Kakolówce Nawsiu (oznaczonym adresem leśnym 98b) zamknięty będzie krótki odcinek szlaku żółtego Trzech Pogórzy. Prace potrwają do 30.11.2025 r. Lokalizację utrudnień przedstawiono na mapie nr 1.

Z uwagi na prace polegające na zrywce i składowaniu drewna, utrudnione będzie również korzystanie z żółtego szlaku PTTK - Trzech Pogórzy w kompleksie leśnym nad Sołonką, w którym szlak przebiega drogą leśną. Lokalizację przedstawiono na mapie nr 2.

W miejscowości Cieszyna (Cieszyna - Mniszki) utrudnione będzie korzystanie z pieszego Szlaku Edukacji Ekologicznej ze względu na planowane prace leśne polegające na zrywce drewna. Lokalizację utrudnień w poruszaniu się po szlaku zamieszczono na mapie nr 3.

 

Przepraszamy za ograniczenia. Prosimy o dostosowanie się do zakazów wstępu umieszczonych na tablicach.

Jednocześnie prosimy o rozważne korzystanie z obszarów leśnych. Dołożymy starań, aby wyłączone fragmenty lasu były dostępne, jak najszybciej.