Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Nadleśnictwo Strzyżów posiada jedną szkółkę leśną o powierzchni 0,51 ha zlokalizowaną w leśnictwie Godowa. Jednak po zakończeniu cyklu produkcyjnego sadzonek obecnie rosnących na kwaterach, produkcja szkółkarska zostanie zawieszona. Potrzeby własne w zakresie materiału sadzeniowego będą zaspokajane poprzez zlecanie produkcji sadzonek w szkółkach kontenerowych z nasion zebranych w naszej bazie nasiennej.

Zabiegi hodowlane, a więc takie które mają na celu powstanie nowego lasu oraz pielęgnację istniejącego młodego pokolenia lasu, prowadzone w Nadleśnictwie Strzyżów to:

- odnowienia przewidziane do wykonania na powierzchni średnio 48 ha rocznie,

- pielęgnowanie gleby na powierzchni 1,8 ha rocznie,

- pielęgnowanie upraw na powierzchni średnio 10 ha rocznie,

- pielęgnowanie młodników na powierzchni średnio 115 ha rocznie,

- melioracje agrotechniczne na powierzchni średnio 45 ha rocznie. 

Bazą nasienną, czyli źródłem nasion w Nadleśnictwie są: wyłączone drzewostany nasienne (WDN) – ich powierzchnia zajmuje 24,43 ha, w tym drzewostan modrzewiowy oraz drzewostany bukowe, gospodarcze drzewostany nasienne (GDN) – ich powierzchnia zajmuje 582,74 ha, trzy bloki upraw pochodnych, które obejmują uprawy bukowe, uprawę modrzewiową oraz jodłową, drzewa doborowe - modrzewie w ilości 6 szt. i jedna czereśnia ptasia oraz źródła nasion za które uznano dwa jawory.

                                                                   


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wysoka grzywna za złamanie przepisów

Wysoka grzywna za złamanie przepisów

Sprawca nielegalnego wjazdu do lasu ukarany mandatem w wysokości 5 tys. złotych

Ogólnopolska akcja pod kryptonimem Wieniec, organizowana na terenach Lasów Państwowych, jeszcze nie dobiegła jeszcze końca, a już przyniosła efekty. Ubiegły weekend upływał w przepięknej słonecznej pogodzie. Nie dziwi zatem fakt, że tereny leśne Nadleśnictwa Strzyżów zaroiły się od wypoczywających w przeróżny sposób. Jeden z „miłośników przyrody” wybrał dla siebie szczególny sposób wypoczynku, który to przerwała interwencja strażników leśnych. Otóż, kierujący pojazdem typu quad nie zadowolił się jazdą drogą leśną dopuszczoną do ruchu publicznego, ale zapragnął mocniejszych wrażeń w głębi drzewostanu, do którego wjechał. Obecni na miejscu strażnicy leśnicy wydali sygnał do zatrzymania się, do którego kierujący pojazdem nie podporządkował się. Popełnił tym samym czyn opisany w artykule 92§1 kodeksu wykroczeń: „Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego podlega karze (….)”. Opisane zdarzenie zakończyło się ujęciem sprawcy nielegalnego wjazdu do lasu, a w dalszej kolejności nałożeniem grzywny w postępowaniu mandatowym na kwotę 5 tys. zł oraz 15 punków karnych.

Takie zachowanie jest nie tylko złamaniem przepisów prawa, ale również naruszeniem współodpowiedzialności za przyrodę oraz wspólne bezpieczeństwo turystów i spacerowiczów, którzy w lesie szukają odpoczynku, ciszy i wytchnienia od codzienności.