Asset Publisher Asset Publisher

Lasy prywatne

Sprawy związane z legalizacją drewna pozyskanego z lasów nadzorowanych prowadzą specjaliści ds. lasów nadzorowanych.

 

Sprawy związane z legalizacją drewna pozyskanego z lasów nadzorowanych prowadzą specjaliści ds. lasów nadzorowanych. Poniżej informacja o dyżurach specjalistów w poszczególnych gminach.
 
 

LASY NADZOROWANE

OW Nr 1

Miasto Rzeszów;

Starostwo rzeszowskie:

Gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Hyżne, Krasne cz., Lubenia, Tyczyn.

Starostwo strzyżowskie:

Gmina Czudec

Gmina Niebylec

 

Błażowa, Hyżne, Krasne, m. Rzeszów

 

Kontakt telefoniczny

 

Boguchwała

Dyżur

w Urzędzie Gminy

w każdy 2 poniedziałek miesiąca

w godz. 9 00-11 00

 

Chmielnik

Dyżur

w Urzędzie Gminy

w każdy 1 poniedziałek

w godz. 9 00-11 00

 

Lubenia

Dyżur

w Urzędzie Gminy

w każdy 4 poniedziałek

w godz. 9 00-11 00

 

 

Tyczyn

Dyżur

w Urzędzie Gminy

w każdy 3 poniedziałek

w godz. 9 00-11 00

 

 

Czudec, Niebylec

Kontakt telefoniczny

Specjalista ds. Lasów Nadzorowanych

Adam Piróg

Tel. kom. 660 764 394

OW Nr 3

Starostwo strzyżowskie:

Gminy: Frysztak, Wiśniowa, Strzyżów

biuro Nadleśnictwa Strzyżów

środa – piątek

7 30 – 15 30

 

 

 

Specjalista ds. Lasów Nadzorowanych

i gospodarki leśnej

Tomasz Kazalski

Tel. kom.

660 758 342

 

Tel. stacjonarny (biuro Nadleśnictwa)

17 27 60 621

 

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące dyżurów pełnionych przez Specjalistów ds. Lasów Nadzorowanych znajdują się w załącznikach nr 1 i 2.

Dokumenty do pobrania znajdują się w załącznikach nr 3, 4, 5, 6 i 7.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Razem dla czystego środowiska

Razem dla czystego środowiska

Wspólna akcja społeczna polegająca na sprzątaniu lasów i propagująca właściwe postawy

W piątek 2 września br. odbyło się sprzątanie terenów leśnych połączone ze spotkaniem z leśnikiem, zorganizowane wspólnie przez Nadleśnictwo Strzyżów, Gospodarkę Komunalną w Błażowej, Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni” oraz Szkołę Podstawową w Błażowej. W wydarzeniu wzięło udział około 180 dzieci z klas 4-8, opiekunowie i wychowawcy, pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego oraz leśnicy. Sześć grup około trzydziestoosobowych udało się na obszary leśne – dwa położone w sąsiedztwie miasta Błażowa, a cztery zlokalizowane w lasach na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa. Wyposażeni w worki na odpady segregowane oraz rękawiczki i chwytaki, uczestnicy akcji wyruszyli na tereny leśne pozbierać śmieci, a przy okazji posłuchać krótkich prelekcji o lesie i zadaniach leśników. W trakcie spotkania opowiedzieliśmy dzieciom i młodzieży o gatunkach drzew tworzących okoliczne lasy, o budowie lasu, zwierzętach w nim żyjących, funkcjach lasu, a także naszych zadaniach na rzecz zachowania zdrowych i trwałych lasów, z których wszyscy zarówno aktualnie korzystamy, jak i w przyszłości korzystać chcemy. Bardzo ważnymi kwestiami poruszanymi podczas spotkania były przykłady szkodnictwa leśnego, w tym zaśmiecanie oraz zasady zachowania się w lesie, dla przykładu utrzymanie czystości podczas wyjść do lasu i korzystania z infrastruktury turystycznej, zabieranie śmieci ze sobą w myśl zasady leave no trace. Podsumowaniem przekazanych informacji był test wiedzy o lesie przygotowany przez edukatora leśnego, który to uczniowie rozwiązywali w grupach. Towrzyszyły temu spore emocje, gdyż drugim po najważniejszym kryterium ilości zdobytych punktów, był czas w jakim uczniowie udzielili odpowiedzi. Grupy, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały nagrody główne, zaś pozostałe nagrody pocieszenia. Upominki ufundowało między innymi Nadleśnictwo Strzyżów. Wydarzenie zakończyło się podziękowaniami oraz wspólnym poczęstunkiem należącymi się za zaangażowanie w działanie uczniom, nauczycielom, pracownikom Gospodarki Komunalnej i Nadleśnictwa Strzyżów.

Tego typu akcje sprzątania, zwłaszcza te w których uczestniczą dzieci i młodzież, mają na celu propagowanie właściwych postaw wśród młodego pokolenia, uwrażliwianie go na problem zaśmiecenia terenów leśnych i zanieczyszczenia środowiska. Akcja zorganizowana przez kilka podmiotów pokazuje, że wspólnymi siłami możemy zrobić więcej i dawać dobry przykład działań przynoszących korzyści środowisku przyrodniczemu.