Asset Publisher Asset Publisher

Lasy prywatne

Sprawy związane z legalizacją drewna pozyskanego z lasów nadzorowanych prowadzą specjaliści ds. lasów nadzorowanych.

 

LASY NADZOROWANE

OW Nr 1

Miasto Rzeszów;

Starostwo rzeszowskie:

Gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Hyżne, Krasne cz., Lubenia, Tyczyn.

Specjalista ds. Lasów Nadzorowanych

Adam Piróg

Tel. kom.

660 764 394

OW Nr 2

Starostwo strzyżowskie:

Gminy: Czudec, Niebylec, Strzyżów

Specjalista ds.

Lasów Nadzorowanych i gospodarki leśnej

Krzysztof Sowa

Tel. kom.

698 630 576

 

Tel. stacjonarny (biuro Nadleśnictwa)

Wtorek

7 30 – 12 00

17 27 60 621

OW Nr 2

Starostwo strzyżowskie:

Gminy: Frysztak, Wiśniowa

 

Specjalista ds. Lasów Nadzorowanych            i gospodarki leśnej

Tomasz Kazalski

 

Tel. kom.

660 758 342

 

Tel. stacjonarny (biuro Nadleśnictwa)

środa – piątek

7 30 – 15 30

17 27 60 621

 

 
 
 

Szczegółowe informacje dotyczące dyżurów pełnionych przez Specjalistów ds. Lasów Nadzorowanych znajdują się w załącznikach nr 1 i 2.

Dokumenty do pobrania znajdują się w załącznikach nr 3, 4, 5, 6 i 7.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Akcja sprzątania lasu

Obchodzony 21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów zaakcentowaliśmy akcją sprzątania lasu działając tym razem na rzecz poprawy czystości naszych lasów. Pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów wyposażeni w worki, rękawiczki i chwytaki zbierali śmieci w ośmiu wybranych wcześniej miejscach na terenie całego Nadleśnictwa. Wydarzenie miało charakter otwarty, tzn. okoliczni mieszkańcy mogli dołączyć się do akcji przychodząc w tym dniu w umówione miejsce zbiórki na wskazaną godzinę. W akcję włączyła się tylko młodzież z liceum w Strzyżowie. Idąc lasem, wzdłuż dróg prowadzących przez las oraz w sąsiedztwie wiat turystycznych, zbieraliśmy śmieci, których skala i różnorodność porażają. Dominują szklane butelki, puszki, opakowania po posiłkach na wynos, butelki typu PET, materiały higieniczne, a także części samochodowe, słoiki, odzież, zabawki, odpady poremontowe, opony czy spakowane do worków śmieci z gospodarstw domowych. Łącznie w wyniku sprzątania napełniliśmy 140 worków o pojemności 120 litrów oraz 20 worków 240 litrowych.

Jednym z zadań leśników, z zakresu ochrony lasu, jest dbanie o czystość na obszarach leśnych. Apelujemy w mediach o zachowanie porządku, ustawiamy tablice informujące o zakazie śmiecenia, edukujemy dzieci, młodzież i dorosłych. Do naszych codziennych obowiązków należy utrzymywanie w czystości obiektów tursytyczno-edukacyjnych, opróżnianie koszy tam ustawionych, zbieranie śmieci porzuconych w lesie, w rowach, likwidowanie dzikich wysypisk oraz szukanie sprawców zaśmiecenia. Reagujemy również na wpływające do nas informacje od mieszkańców, instytucji czy innych podmiotów lokalizując miejsca zanieczyszczenia i starając się odnaleźć osoby za to odpowiedzialne. Jest to trudne z uwagi na fakt, że rzadko udaje się złapać kogoś za rękę. Z pomocą w wykrywaniu sprawców zaśmiecenia przychodzą nowe technologie, np. fotopułapki zawieszone na drzewach.

W wielu naszych działaniach w leśnictwie korzystamy ze zdobyczy techniki współczesnego świata. Jednak nawet najnowocześniejsze technologie i innowacyjne rozwiązania nie zmienią ludzkich negatywnych postaw czy braku kultury osobistej, których wynikiem jest zaśmiecenie otaczającego nas środowiska. Sprzątając lasy nieustannie towarzyszy nam niezrozumienie tego zjawiska – zaśmiecania otaczającej nas przyrody. Liczymy, że takie akcje jak wczorajsza, oprócz wymiernego efektu w postaci czystszego lasu, będą też miały oddźwięk społeczny i wpłynął na świadomość osób korzystających z lasów zmieniając w przyszłości ich zachowanie.