Asset Publisher Asset Publisher

Parki krajobrazowe

„Park Krajobrazowy obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju" (art. 16, pkt 1 ustawy o ochronie przyrody).

Na terenie Nadleśnictwa Strzyżów położony jest Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy.

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy- został utworzony Rozporządzeniem Wojewody Krośnieńskego Nr 15 z dnia 7 kwietnia 1993 roku (Dz. Urz. Województwa Krośnieńskiego Nr 8 poz. 56,). Całkowita powierzchnia Parku wynosi 25 784 ha, z czego 2445 ha stanowią grunty Nadleśnictwa Strzyżów. W celu zabezpieczenia parku krajobrazowego przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych i ochrony wartości estetycznych krajobrazu, wokół parku utworzono otulinę o powierzchni 34 392 ha.

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy chroni najcenniejsze pod względem przyrodniczym, krajobrazowym oraz kulturowym obszary Pogórza Strzyżowskiego i Pogórza Dynowskiego, rozdzielone doliną Wisłoka. Walory tego terenu wynikają z unikalnej budowy geologicznej (flisz karpacki), interesującej rzeźby terenu, występowania cennych zbiorowisk roślinnych, bogatej fauny oraz stosunkowo niskiego zagrożenia środowiska przyrodniczego. Interesującym elementem krajobrazu jest przełom Wisłoka, który tworzy tzw. Bramę Frysztacką, a także częste wychodnie skalne piaskowców uformowane przez erozję w formie ciekawych i malowniczych ostańców (np. zgrupowanie skałek na wierzchowinie Pasma Jazowej objęte ochroną w rezerwacie leśno-geologicznym "Herby"). 

Czarnorzecko – Strzyżowski Park Krajobrazowy ma rolniczo – leśny charakter. Grunty rolne i leśne stanowią około 94 %, z czego lasy zajmują około 48 %. 

Ekosystemy leśne odznaczają się wysokim stopniem naturalności wyrażającym się dużym udziałem drzewostanów o składzie gatunkowym zgodnym z siedliskiem. W drzewostanach dominują: jodła, buk i sosna. W układzie zbiorowisk charakterystyczna jest strefowość będąca wyrazem zmieniających się wraz ze wzrostem wysokości warunków klimatycznych. Piętro regla dolnego tworzy zespół żyznej buczyny karpackiej Dentario glandulosae-Fagetum oraz zespół kwaśnej buczyny górskiej Luzulo nemorosae-Fagetum. Poniżej tego piętra rozciąga się piętro pogórza. W niższych jego partiach występuje podgórska forma buczyny karpackiej Dentario glandulosae-Fagetumcollinum. Charakterystyczną cechą piętra pogórza jest znaczny udział jedlin związanych głównie z niezbyt stromymi partiami zboczy i wypłaszczeniami międzygrzbietowymi. Niewielką powierzchnię zajmują zbiorowiska zbliżone do boru mieszanego Pino-Quercetum oraz zespół grądu Tilio-Carpinetumw odmianie małopolskiej. W dolinach górnych odcinków potoków występują smugi łęgu podgórskiego Carici remotae-Fraxinetum oraz nadrzecznej olszyny górskiej Alnetum incanae.

Do najcenniejszych zbiorowisk roślinności nieleśnej należą półnaturalne zbiorowiska łąkowe oraz murawy kserotermiczne. Na wysokie walory przyrodnicze Parku wpływa obecność wielu gatunków górskich, rzadkich, kserotermicznych i chronionych. Do najbardziej interesujących roślin górskich należą: śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis, tojad dzióbaty Aconitum variegatum, miesiącznica trwała Lunaria rediviva, czosnek niedźwiedzi Allium ursinum. Z gatunków chronionych występują: widłak goździsty Lycopodium clavatum, barwinek pospolity Vinca minor, skrzyp olbrzymi Equisetum telmateia, paprotka zwyczajna Polypodiumvulgare, gatunki z rodziny storczykowatych i inne. 

Bogactwo oraz różnorodność gatunkowa świata zwierząt w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym zależą m.in. od wysokiego stopnia naturalności zbiorowisk roślinnych w lasach, występowania łąk i pastwisk oraz od mozaikowatości upraw rolniczych z zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi. Świat bezkręgowców reprezentują przede wszystkim owady, w tym gatunki rzadkie: modliszka, kozioróg dębosz, jelonek rogacz, niepylak mnemozyna, paź królowej. Spośród licznych przedstawicieli ptaków na uwagę zasługują: puszczyk uralski, dzięcioł zielony, dzięcioł białogrzbiety, dudek. Obszar Parku zamieszkują ssaki takie jak: jeleń, sarna, dzik, bóbr, borsuk, wydra, kuna domowa i kuna leśna, gronostaj oraz nietoperze.

O dużej atrakcyjności Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego decydują nie tylko walory przyrodnicze, ale i cenne zabytki architektury - zwłaszcza sakralnej i dworsko-pałacowej. Wybrane zabytki w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa: drewniany kościół z 1672 r. w Gogołowie, murowany kościół we Frysztaku z 1927 r., murowana cerkiew z 1912 r. w Oparówce, zespół pałacowy z XVI-XVIII w. w Wiśniowej, pałac z pierwszej połowy XIX w. w Żyznowie, pałac wybudowany ok. 1786 r. przebudowany w XX w. w Godowej, dwór z lat dwudziestych XX w. w Kobylu. 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśnicy na największej imprezie rolniczej w kraju

Leśnicy na największej imprezie rolniczej w kraju

15 i 16 czerwca br. Nadleśnictwo Strzyżów wzięło udział w V Krajowych Dniach Pola

Organizatorem największego wydarzenia rolniczego w kraju – V Krajowych Dni Pola, był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W odpowiedzi na zaproszenie ośrodka do włączenia się w tworzenie tego wydarzenia, Nadleśnictwo Strzyżów i Nadleśnictwo Głogów uczestniczyły w nim udział reprezentując Lasy Państwowe. Dla uczestników Dni Pola leśnicy przygotowali stoisko edukacyjno-promocyjne, degustację produktów marki Dobre z Lasu oraz pokaz bartnictwa i wyrobu rękodzieła tradycyjnymi metodami. Pod namiotami wystawienniczymi nadleśnictw zorganizowano stoisko promocyjno-edukacyjne wyposażone w kolekcję nasion i szyszek, postery nt. wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, przykładowe przedmioty wykonane z drewna, tablice tematyczne dotyczące drewna, budowy drzewa, niedrzewnych pożytków pochodzących z lasu oraz programu „Zanocuj w lesie”. Celem prezentacji była promocja drewna stanowiącego naturalny odnawialny surowiec i towarzyszący człowiekowi w wielu dziedzinach życia, promocja zdrowej żywności pochodzącej z polskich lasów oraz społecznych funkcji lasu których przykładem jest program „Zanocuj w lesie”. Uzupełnieniem przygotowanej ekspozycji były wydawnictwa, ulotki i foldery promocyjne opisujące działalność Lasów Państwowych, teren Nadleśnictwa Strzyżów, prezentujące markę Dobre z Lasu, walory naturalnego surowca jakim jest drewno oraz dotyczące bezpiecznego grzybobrania i gatunków grzybów. Pracownicy Nadleśnictw udzielali informacji na temat możliwości zakupu drewna, zakupu sadzonek bądź doradzali w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej w lasach innych form własności. Przygotowano również ofertę edukacyjną dla najmłodszych, młodzieży oraz całych rodzin w formie zabawy, tj. gry wiedzy w Leśne Koło Fortuny, drewnianych puzzli i klocków do układania oraz tropów zwierząt. Za udział i zaangażowanie w zabawę uczestnicy otrzymywali drobne gadżety z logo LP i nazwą Nadleśnictwa. W niedzielę 16 czerwca wystąpił również Zespół Sygnalistów Leśnych "Echo Karpat" Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Krótki koncert sygnalistów przeplatany był opowieściami o tradycji grania na rogach myśliwskich, rodzajach instrumentów i działalności Zespołu. 

Obok namiotów Nadleśnictw Strzyżów i Głogów trwała promocja żywności pochodzącej z polskich lasów. Swoje wyroby zaprezentował oraz prowadził degustację sklep marki Dobre z Lasu. Obecni na stoisku pracownicy udzielali informacji, doradzali oraz częstowali dziczyzną, miodami i przetworami. Była to doskonała okazja, aby spróbować jak smakuje zdrowa żywność pochodząca z polskich lasów.

Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany pokaz bartnictwa polegający na: pokazie dziania barci w kłodach sosnowych, pokazie posługiwania się leziwem tj. techniki wchodzenia na drzewo bartne za pomocą leziwa oraz narzędzi służących do pracy bartnikowi. Pokaz przygotował Piotr Piłasiewicz należący do Bractwa Bartnego działającego w Puszczy Augustowskiej na rzecz odtworzenia pszczół żyjących w Puszczy oraz dążących do odrodzenia się tradycji bartniczych. Podstawowym celem Bractwa jest tworzenie barci i opieka nad nimi. To barcie bowiem stanowią naturalne siedliska pszczoły środkowoeuropejskiej linii Augustowskiej. Bartnicy z Bractwa Bartnego wspomagają zakładanie nowych barci, nie tylko w lasach Puszczy Augustowskiej, lecz także w całej Polsce, na Łotwie i Białorusi. Cele realizują poprzez organizację szkoleń, warsztatów, wymianę doświadczeń i współpracę z osobami zaangażowanymi w bartnictwo w innych części kraju oraz poza jego granicami, organizację wystaw, pokazy, prowadzenie lekcji i działalność wydawniczą. W trakcie Dni Pola bartnik chętnie opowiadał o swojej profesji i odpowiadał na pytania zainteresowanych osób, których nie brakowało. Wzrok uczestników wydarzenia przyciągał również rękodzielnik wyrabiający głównie misy i łyżki tradycyjnymi metodami. Używając dawno już zapomnianych narzędzi Pan Krzysztof Rodak dłubał w drewnie lipowym dużą łyżkę i misę oraz zaprezentował swoje dotychczasowe przedmioty z drewna różnych gatunków drzew.

Udział podkarpackich leśników w V Krajowych Dniach Pola Boguchwała 2024 był sposobnością do przedstawienia społeczeństwu działalności Lasów Państwowych na rzecz zdrowych i trwałych lasów, zaakcentowania wielorakich funkcji lasu – przyrodniczych, społecznych i gospodarczych oraz związanych z tym dóbr, z których wszyscy jako społeczeństwo korzystamy.