Web Content Display Web Content Display

Zanocuj w lesie

Program "Zanocuj w lesie" został wznowiony na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Strzyżów.

W ramach programu "Zanocuj w lesie" Nadleśnictwo Strzyżów wyznaczyło trzy obszary, na których dopuszczona jest ta forma turystyki polegająca na biwakowaniu w lesie. Dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, a także osób chcących przenocować pod gołym niebem w lesie, to propozycja rekreacyjnego spędzania czasu na łonie natury.

 

Informujemy, że w związku ze zmianami w regulaminie (załącznik nr 1), dopuszcza się używanie kuchenek gazowych na wyznaczonych w ramach programu obszarach położonych na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów. Zachęcamy do zapoznania się z opisanymi w regulaminie warunkami korzystanie z kuchenek.

 

Z uwagi na rozległy zasięg terytorialny oraz walory przyrodnicze-krajobrazowe Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego na terenie Nadleśnictwa Strzyżów wyznaczyliśmy trzy obszary:

1. Obszar „Hamakownia 1” w kompleksie Wielki Las nad Czudcem (oznaczony jest na mapie nr 1 powyżej).
2. Obszar „Hamakownia 7” pomiędzy grzbietem Pasma Jazowej a miejscowością Kozłówek i Oparówka (oznaczony jest na mapie nr 2 powyżej).
3. Obszar „Hamakownia 11” pomiędzy miejscowościami Sołonka, Baryczka i Blizianka oraz pomiędzy grzbietem Pasma Wilczego nad Gwoźnicą a miejscowością Lecka przysiółek Wenecja i Białka (oznaczony jest na mapie nr 3 powyżej).

Lokalizacja obszarów widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mobilnej Banku Danych o Lasach (mBDL), którą pobierzesz pod linkiem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ Z menu wybierz: mapy BDL\mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Pamiętaj! Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z obszaru (załącznik nr 1)

2. Miejscami wyznaczonymi do rozpalenia ogniska, czy są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać.

Miejsca wyznaczone do palenia ognisk znajdują się na skraju obszarów objętych programem (zaznaczono je na mapach obszaru powyżej).

Są to pola turystyczne Nadleśnictwa Strzyżów: 

1. Pole turystyczne przy rezerwacie „Wielki Las” (obszar „Hamakownia 1”)

2. Pole turystyczne „Gajówki”, pole turystyczne w Sołonce i pole turystyczne „U gajowego Gienka” (obszar „Hamakownia 11”).

oraz miejsce wyznaczone do palenia ognisk (dla obszaru „Hamakownia 7”).

Informacja na temat wszystkich miejsc wyznaczonych do rozpalania ognisk znajduje się również na mapie: https://strzyzow.krosno.lasy.gov.pl/gdzie-zapalic-ognisko

3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Znajdziesz ją na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy Z menu wybierz: mapy BDL\mapa zakazu wstępu do lasu.

Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu oraz zasadami udostępniania obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych Nadleśnictwa Strzyżów, które znajdziesz pod linkiem: https://strzyzow.krosno.lasy.gov.pl/zasady-korzystania-z-lasu

5. Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze (Załącznik nr 2). Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. O zakazie wstępu informują użytkowników lasu, żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie na granicach lasu, na drogach i szlakach turystycznych w rejonie prac.

Szlaki turystyczne przebiegające przez tereny leśne, mogą być na pewnych odcinkach czasowo wyłączone z użytkowania. Poinformujemy o niedostępności szlaków w tym miejscu bądź w aktualnościach na stronie www.strzyzow.krosno.lasy.gov.pl

6. Informacjami o terminach polowań zbiorowych.

W okresie jesiennym i zimowym odbywają się polowania zbiorowe. Terminy polowań zbiorowych, koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Obszary wyznaczone do programu „Zanocuj w lesie” położone są w zasięgu następujących kół łowieckich:

1. „Hamakownia 1” – zasięg koła łowieckiego „Rogacz” Niechobrz (https://www.boguchwala.pl/; https://www.czudec.pl/)

2. „Hamakownia 7” – zasięg koła łowieckiego „Sokół” Łączki Jagiellońskie (https://wisniowa.pl)

3. „Hamakownia 11” oddziały leśne 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 116, 117, 118, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147 – zasięg koła łowieckiego „Jarząbek” Błażowa (http://www.blazowa.com.pl/; http://www.lubenia.pl/)

„Hamakownia 11” oddziały leśne 148, 149, 150, 151, 152 – zasięg koła łowieckiego „Bażant” Czudec (https://www.niebylec.pl/)

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (Załącznik nr 3) oraz przesłanie go na adres strzyzow@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. nr 668028226.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ścieżki dydaktyczne

Ścieżki dydaktyczne

Edukacja leśna oparta jest także o ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, na których odbywają się zajęcia w lesie. Ścieżki umożliwiają przyrodniczą turystykę poznawczą, a dzięki tablicom informacyjnym omawiającym zagadnienia przyrodniczo-leśne stanowią element edukacji ekologicznej społeczeństwa prowadzonej przez leśników.

W Nadleśnictwie Strzyżów są 4 ścieżki przyrodniczo-leśne:

1. Leśna ścieżka dydaktyczna przy rezerwacie „Wielki Las"

2. "Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna  w rezerwacie „Mójka"

3. Szlak edukacji ekologicznej na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego

4. Kompleks ścieżek edukacyjno-rekreacyjnych w Łętowni 

 

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w rezerwacie „Mójka"

Ścieżka składa się z dwóch szlaków: „Szlaku bobra" oznaczonego kolorem czerwonym, który jest łatwiejszy i krótszy (orientacyjny czas przejścia wynosi 1,5 godz.) oraz „Szlaku jelenia" oznaczonego kolorem żółtym, zdecydowanie trudniejszego: trasa biegnie przez jary i potoki do „Błędnego kamienia", a zataczając pętle łączy się ponownie ze szlakiem bobra. Obydwie trasy kończą się w punkcie wyjścia przy polu turystycznym, obok drogi Ujazdy – Kąkolówka. Do ścieżki można dojechać od północy drogą na trasie Błażowa – Ujazdy, od wschodu drogą na trasie Przemyśl – Domaradz i w miejscu Ujazdy skręcić w prawo w kierunku Błażowej. Jadąc z obu stron zatrzymujemy się na parkingu. Po drugiej stronie drogi widnieje brama wejściowa, która jest jednocześnie punktem końcowym obu szlaków.

Ścieżka „Szlakiem bobra" w całości prowadzi przez obszar objęty ochroną rezerwatową – rez. „Mójka". Ścieżka liczy 14 przystanków oznaczonych tablicami edukacyjnymi omawiającymi m.in.: budowę warstwową lasu, proces odnowienia lasu, charakterystykę drzew liściastych i iglastych oraz ekosystemu leśnego. Ponadto tablice przedstawiają bogactwo florystyczne i faunistyczne rezerwatu oraz wyjaśniają, co to jest mikoryza, na czym polega sukcesja ekologiczne oraz jaką rolę pełni martwe drewno w lesie.

W południowo-wschodniej części rezerwatu na skraju lasu znajduje się pomnik przyrody nieożywionej „Błędny kamień". Z kolei ok. 200 m od pola turystycznego, w stronę Ujazdów, już poza rezerwatem, po prawej stronie drogi stoi drugi pomnik przyrody buk „Miłosz".


   

 

Leśna ścieżka dydaktyczna przy rezerwacie „Wielki Las"

Długość ścieżki wynosi ok. 2 km, punktem początkowym i kończącym ścieżkę jest pole biwakowe, gdzie można odpocząć i zapalić ognisko. Na przejście całej trasy trzeba poświęcić ok. 2 do 3 godz. Do ścieżki można dojechać od północy drogą na trasie Rzeszów – Krosno w miejscowości Czudec w odległości ok. 1 km od rynku należy skręcić w prawo przed przystankiem autobusowym. Można również skorzystać z drogi Rzeszów – Wola Zgłobieńska – Iwierzyce. Zaś od południa na trasie Strzyżów – Rzeszów 9 km od Strzyżowa, 200 m od skrzyżowania drogi głównej z drogą podrzędną do Pstrągowej należy skręcić w lewo.

Ścieżka składa się z 12 przystanków z tablicami informacyjnymi. Tematy przystanków na ścieżce to: 1. Budowa lasu, 2. Drzewa naszych lasów, 3. Grzyby, 4. Drzewa dziuplaste, 5. Bagienko śródleśne, 6. Zwierzęta naszych lasów, 7. Odnowienie lasu, 8. Runo leśne, 9. Dokarmianie zwierzyny, 10. Łąka śródleśna, 11. Buczyna karpacka, 12. Ochrona ptaków

 

 

Szlak Edukacji Ekologicznej

Szlak obejmuje swym zasięgiem północną część Gminy Frysztak, która leży w na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Szlak tworzą 3 ścieżki dydaktyczne:

1. Ścieżka przyrodniczo-geologiczna „Góra Chełm"

2. Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Schrony"

3. Ścieżka  przyrodniczo-geologiczna „Herby"

Szlak prowadzi ciekawymi zakątkami Pogórza Strzyżowskiego, od doliny Wisłoka – „Brama Frysztacka", poprzez grzbiet Mniszek, Zagórza i dolinę Stępinki, z której wspina się na szczyt Chełmu. Poznawanie 10 kilometrowej trasy możliwe jest pieszo lub na rowerze. Każda ścieżka jest oznaczona innym kolorem; na ścieżkach rozstawione są tablice informacyjne ogólne i szczegółowe. Idąc szlakiem podziwiać możemy: świat fauny i flory (obserwacja i rozpoznawanie roślin, grzybów, zwierząt), wytwory natury (jary, dolinki, skałki-ostańce, przełom Wisłoka),  świadectwa historii (pozostałości kamieniołomu, kompleks schronowy, kapliczka na Chełmie).