Asset Publisher
Strzyżowsko-Sędziszowski Obszar Chronionego Krajobrazu
Strzyżowsko-Sędziszowski Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy rozporządzenia Nr 35/92 Wojewody Rzeszowskiego z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego (Dz. Urz. Woj. Rzeszowskiego Nr 7, poz. 74).
Obszar zlokalizowany jest na terenie gmin: Strzyżów, Czudec w powiecie strzyżowskim, Boguchwała w powiecie rzeszowskim oraz Iwierzyce, Sędziszów Małopolski, Wielopole Skrzyńskie w powiecie ropczycko-sędziszowskim. Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 14312,00 ha. W całości jest on położony w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa, przy czym grunty pozostające w zarządzie zajmują 2663,64 ha (18,6%).
Charakterystyczną cechą obszaru jest obecność pokrywy lessowej w jego północnej części oraz strefy przejściowej do pokrywy z utworów fliszowych w południowej części. Obszar ten jest bardzo ciekawy krajobrazowo i cechuje się dużą różnorodnością ukształtowania powierzchni. Występują tu wąwozy lessowe, jaru, kotliny pokryte bujną roślinnością, podmokłe łąki i spore kompleksy leśne. Szczególnie malowniczym fragmentem jest Płaskowyż Zagorzyc i Szkodnej. Tereny użytkowane rolniczo poprzecinane są śródpolnymi zadrzewieniami. Schronienie znajduje w nich wiele gatunków ssaków i ptaków, np. zające, bażanty, kuropatwy, a także mnóstwo owadów.
Asset Publisher
W imię dobrej współpracy służb
W imię dobrej współpracy służb
Ćwiczenia bojowe strażaków „Bonarówka 2024”
9 listopada na terenie lasów zarządzanych przez Nadleśnictwa Strzyżów odbyły się ćwiczenia zgrywające jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu strzyżowskiego. W manewrach wzięło udział ponad 100 strażaków, 22 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Jednostka Ratowniczo Gaśnicza Strzyżów oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, a także Policja. W podsumowaniu wydarzenia uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych. W ramach ćwiczeń realizowane były trzy epizody zdarzeń, a mianowicie pożar lasu, wypadek samochodowy i powalone na samochód drzewo. Tego typu trening poprawia przygotowanie do działania w sytuacji rzeczywistych zdarzeń, służy doskonaleniu umiejętności i sprawdza gotowość służb odpowiedzialnych za ratowanie życia i mienia. Odbywające się na obszarach leśnych ćwiczenia funkcjonariuszy Straży Pożarnej, to również okazja do rozwijania współpracy i wyraz dbałości leśników o dobre relacje ze służbami, od których zależy bezpieczeństwo pożarowe lasów.