Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Las trwa, zmieniają się wokół ludzie

Las trwa, zmieniają się wokół ludzie

Uczciliśmy zasłużone przejście na emeryturę.

30 stycznia w Nadleśnictwie Strzyżów w trakcie narady podsumowującej poprzedni rok, odbyło się pożegnanie leśniczego Leśnictwa Hermanowa- Stanisława Bednarza, który końcem tego miesiąca przeszedł na emeryturę. W gronie przyjaciół, kolegów i koleżanek, w gronie leśnej braci, padły słowa podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz polskich lasów, za dobrą współpracę, koleżeństwo i wzajemny szacunek. Życzyliśmy świeżemu emerytowi zdrowia, wielu lat dobrze spędzanego wolnego czasu i cieszenia się codziennością. Na pamiątkę od załogi Nadleśnictwa Strzyżów leśniczy otrzymał album ze zdjęciami dokumentującymi pracę w zawodzie leśnika. Podczas uroczystości miało miejsce również symboliczne przekazanie buławy leśniczego, tj. atrybutu leśniczego najstarszego wiekiem. Otrzymał ją Leśniczy Józef Czech.

Leśniczy Stanisław Bednarz przez 32 lata gospodarzył w lasach Leśnictwa Hermanowa położonych wokół takich miejscowości jak Hermanowa, Straszydle i Nowy Borek. Przez ten czas wiele się zmieniło, zarówno w otoczeniu przyrodniczo-leśnym (wymiana pokoleń lasu, rozrost miejscowości, nowe osiedla, nowe obiekty infrastruktury), jak i w samym sektorze leśno-drzewnym (umaszynowienie prac, komputeryzcja i cyfryzacja, nowe obowiązki). Zmieniają się okoliczności i ludzie, a las trwa.

W trakcie spotkania poznaliśmy również obsadę leśnictwa Hermanowa po zmianach. Stanowisko leśniczego w tym leśnictwie objął Andrzej Kudła, dotychczasowy podleśniczy leśnictwa, a podleśniczym Hubert Faraś. Gratulujemy!