Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Tel. nr 1: 698 637 412 Tel. nr 2: 606 693 358

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Spotkania w RDLP w Krośnie w sprawie systemu certyfikacji FSC

Spotkania w RDLP w Krośnie w sprawie systemu certyfikacji FSC

Na początku marca na terenie RDLP w Krośnie miał miejsce cykl spotkań kierownictwa i pracowników RDLP z krajowymi reprezentantami FSC. W jego ramach przeprowadzono też warsztaty informacyjne przedstawiające przejściowy standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC dla Polski.

Nowy standard gospodarki leśnej FSC dla Polski został opublikowany w połowie ubiegłego roku i od tego czasu organizacja FSC prowadzi warsztaty dla zarządców lasów, którzy chcą zapoznać się z treścią standardu. Wśród szkolonych do tej pory były zarówno organizacje posiadające certyfikat jak i te, które planują rozpoczęcie procesu ubiegania się o niego.

RDLP w Krośnie znajduje się w tej drugiej grupie, stąd też zainteresowanie Nadleśnictw było duże. Dwudniowe warsztaty, które prowadził koordynator FSC Polska ds. leśnictwa Marek Rzońca dla przedstawicieli Nadleśnictw, naznaczone były sporą ilością pytań i ożywionymi dyskusjami. I dobrze, ponieważ to pozwoli nam właściwie przygotować się do procesu certyfikacji.

Cykl warsztatów zakończyliśmy spotkaniem w siedzibie RDLP podczas którego Marian Pigan - Dyrektor RDLP w Krośnie oraz Karolina Tymorek – Dyrektorka FSC Polska wraz ze swoimi zespołami rozmawiali o procedurze certyfikacji, ramach normatywnych i możliwościach certyfikacji FSC dla krośnieńskiej dyrekcji.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rezerwat Herby

Rezerwat Herby

Rezerwat został utworzony 31 sierpnia 1999 roku na granicy dwóch leśnictw: Cieszyna (Oddz. 447) i Kozłówek (468-471) na powierzchni 145,85 ha.

Przedmiotem ochrony są oryginalne wychodnie skalne, zróżnicowany pod względem budowy i składu gatunkowego ekosystem leśny, malowniczy krajobraz przełomu Wisłoka – „Brama Frysztacka", kamieniołom tworzący odsłonięcie ukazujące budowę geologiczną.

Obiekt leży w granicach Czarnorzecko- Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Rzeźba terenu jest tu bardzo urozmaicona. Najniższy punkt rezerwatu ma wysokość około 235 m n.p.m., najwyższym punktem jest kulminacja około 455 m n.p.m..

Flora rezerwatu obejmuje około 160 gatunków roślin, z których 13 podlega ochronie gatunkowej. Są to: buławnik mieczolistny, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny, widłak wroniec, widłak jałowcowaty, kopytnik pospolity, marzanka wonna, kalinka koralowa.

Głównym gatunkiem lasotwórczym na terenie rezerwatu jest jodła i buk. Te dwa gatunki razem zajmują 76 % powierzchni obiektu. Pozostałe gatunki, takie jak: dąb szypułkowy, jawor, grab i sosna, występują w formie domieszek.

W starym kamieniołomie w Cieszynie swój początek bierze  „Szlak edukacji ekologicznej", na którym umieszczono ciekawe tablice informacyjne i urządzenia turystyczne. Szlak powstał dzięki wspólnym działaniom Gminy Frysztak i Nadleśnictwa.