Asset Publisher
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
• opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
• analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
• program ochrony przyrody,
• określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Dla Nadleśnictwa Strzyżów obowiązuje "Plan Urządzenia Lasu sporządzony na lata od 2014 do 2023 dla Nadleśnictwa Strzyżów" wg stanu lasu na dzień 1 stycznia 2014 r. zatwierdzony pismem Ministra Środowiska nr DLP-I-611-42/29393/14/ŁP w dn. 17 lipca 2014 r.
Zestawienie powierzchni Nadleśnictwa Strzyżów oraz zakres zadań na okres obowiązywania planu, znajdują się w załączniku poniżej (.pdf).
Aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Strzyżów na lata 2014-2023 zatwierdzony przez Ministra Środowiska pismem zn. spr. DL-WGL.4100.53.2020 z dnia 1.10.2020, uzupełniający ww. plan urządzenia lasu o zakres planu zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000: Klonówka PLH180022, Ostoja Czarnorzecka PLH180027 oraz Wisłok Środkowy z Dopływami PLH180030, w częściach pokrywających się z obszarem będącym w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów.
Asset Publisher
Wysoka grzywna za złamanie przepisów
Wysoka grzywna za złamanie przepisów
Sprawca nielegalnego wjazdu do lasu ukarany mandatem w wysokości 5 tys. złotych
Ogólnopolska akcja pod kryptonimem Wieniec, organizowana na terenach Lasów Państwowych, jeszcze nie dobiegła jeszcze końca, a już przyniosła efekty. Ubiegły weekend upływał w przepięknej słonecznej pogodzie. Nie dziwi zatem fakt, że tereny leśne Nadleśnictwa Strzyżów zaroiły się od wypoczywających w przeróżny sposób. Jeden z „miłośników przyrody” wybrał dla siebie szczególny sposób wypoczynku, który to przerwała interwencja strażników leśnych. Otóż, kierujący pojazdem typu quad nie zadowolił się jazdą drogą leśną dopuszczoną do ruchu publicznego, ale zapragnął mocniejszych wrażeń w głębi drzewostanu, do którego wjechał. Obecni na miejscu strażnicy leśnicy wydali sygnał do zatrzymania się, do którego kierujący pojazdem nie podporządkował się. Popełnił tym samym czyn opisany w artykule 92§1 kodeksu wykroczeń: „Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego podlega karze (….)”. Opisane zdarzenie zakończyło się ujęciem sprawcy nielegalnego wjazdu do lasu, a w dalszej kolejności nałożeniem grzywny w postępowaniu mandatowym na kwotę 5 tys. zł oraz 15 punków karnych.
Takie zachowanie jest nie tylko złamaniem przepisów prawa, ale również naruszeniem współodpowiedzialności za przyrodę oraz wspólne bezpieczeństwo turystów i spacerowiczów, którzy w lesie szukają odpoczynku, ciszy i wytchnienia od codzienności.