Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Nadleśnictwo Strzyżów prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 12,5 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 83 tys. m3 drewna.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W Nadleśnictwie Strzyżów w cięciach przedrębnych przewiduje się pozyskanie 43 tys. m3 grubizny, a w cięciach rębnych 40 tys. m3. Większość pozyskania stanowi drewno głównych gatunków lasotwórczych – buka i jodły oraz w nieco mniejszej ilości sosny i dębu. Z pozostałych gatunków iglastych pozyskuje się głównie modrzew, a liściastych olszę, graba, brzozę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Informacja

Informacja

Utrudnienia w korzystaniu ze szlaku turystycznego.

Informujemy, że z uwagi na planowe gospodarcze prace leśne we fragmencie kompleksu leśnego pomiędzy Wyżnym a Babicą (oznaczonych adresem leśnym 269 a), utrudnione będzie korzystanie z krótkiego odcinka szlaku czarnego Zamkowa Góra-Brzeżanka. Prace potrwają do 31.12.2024 r. Lokalizację utrudnień przedstawiono na mapie.

Przepraszamy za ograniczenia w udostępnianiu lasu.

Jednocześnie prosimy o rozważne korzystanie z obszarów leśnych. Dołożymy starań, aby wyłączone fragmenty lasu były dostępne, jak najszybciej.