Asset Publisher
zasoby leśne
Na terenie Nadleśnictwa Strzyżów klimat, gleby i siedliska stwarzają optymalne warunki przyrodnicze dla wzrostu i rozwoju wszystkich gatunków drzew, szczególnie dla jodły, buka i dębu.
Struktura gatunkowa drzewostanów
Głównymi gatunkami lasotwórczymi w Nadleśnictwie są: jodła, buk oraz w mniejszym udziale sosna i dąb. Nieznacznie powyżej 1% powierzchni przekraczają drzewostany z panującym modrzewiem, jawor, grabem i olszą (1,1%). Udział powierzchniowy i miąższościowy pozostałych gatunków panujących brzozy, świerka, jesiona, dęba czerwonego, olszy szarej, osiki, sosny wejmutki, wierzby, czereśni, lipy jest znikomy i nie przekracza 1,5%.
Udział gatunków iglastych (50,2%) i liściastych (49,8%) w składzie drzewostanów rozkłada się niemal po połowie.
Udział powierzchniowy gatunków panujących w Nadleśnictwie Strzyżów.
Charakterystyka typów siedliskowych lasu
Na terenie Nadleśnictwa wyróżniono 6 typów siedliskowych lasu: las wyżynny świeży (Lwyżśw), las wyżynny wilgotny (Lwyżw), las górski (LGśw), ols jesionowy (OlJwyż), las łęgowy (Lłwyż), las mieszany wyżynny (LMwyżśw). Ich udział powierzchniowy zobrazowano na wykresie.
Udział powierzchniowy siedliskowych typów lasu w Nadleśnictwie Strzyżów
Struktura wiekowa drzewostanów
Drzewostany Nadleśnictwa Strzyżów odznaczają się znacznym zróżnicowaniem wiekowym. Powierzchniowo i miąższościowo przeważają kolejno drzewostany IV klasy wieku (od 61 do 80 lat) i V klasy wieku (od 81 do 100 lat). Znaczący jest również udział III klasy wieku w przedziale wiekowym od 41 do 60 lat. Znaczny jest udział drzewostanów ponad 100-letnich (1206,10 ha). Wyraźny jest niedobór młodszych klas wieku, których udział znacznie wzrośnie po wykonaniu cięć uprzątających w klasie odnowienia. Średni wiek drzewostanów w Nadleśnictwie Strzyżów wynosi 78 lat.
Zasobność drzewostanów
W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił wzrost zasobności drzewostanów. Średnia zasobność drzewostanów w Nadleśnictwie Strzyżów wynosi 351 m3/ha.
Wielkość zasobów drzewnych najważniejszych gatunków przedstawia tabela poniżej.
Gatunek |
Zasobność [m3/ha] |
Jd |
383,72 |
Bk |
346,17 |
So |
366,75 |
Db |
315,34 |
Md |
242,72 |
Asset Publisher
Utrudnienia w korzystaniu ze szlaków - aktualizacja
Utrudnienia w korzystaniu ze szlaków - aktualizacja
Utrudnienia w korzystaniu ze szlaku turystycznego Trzech Pogórzy oraz Szlaku Edukacji Ekologicznej.
Informujemy, że z uwagi na planowe gospodarcze prace leśne we fragmencie kompleksu leśnego w Kakolówce Nawsiu (oznaczonym adresem leśnym 98b) zamknięty będzie krótki odcinek szlaku żółtego Trzech Pogórzy. Prace potrwają do 30.11.2025 r. Lokalizację utrudnień przedstawiono na mapie nr 1.
Z uwagi na prace polegające na zrywce i składowaniu drewna, utrudnione będzie również korzystanie z żółtego szlaku PTTK - Trzech Pogórzy w kompleksie leśnym nad Sołonką, w którym szlak przebiega drogą leśną. Lokalizację przedstawiono na mapie nr 2.
W miejscowości Cieszyna (Cieszyna - Mniszki) utrudnione będzie korzystanie z pieszego Szlaku Edukacji Ekologicznej ze względu na planowane prace leśne polegające na zrywce drewna. Lokalizację utrudnień w poruszaniu się po szlaku zamieszczono na mapie nr 3.
Przepraszamy za ograniczenia. Prosimy o dostosowanie się do zakazów wstępu umieszczonych na tablicach.
Jednocześnie prosimy o rozważne korzystanie z obszarów leśnych. Dołożymy starań, aby wyłączone fragmenty lasu były dostępne, jak najszybciej.