Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dar lasu za dar krwi

Dar lasu za dar krwi

Pachnąca lasem choinka w podziękowaniu za gest przepełniony dobrocią i bezinteresownością - za dar krwi.

W ramach akcji „Choinka dla życia” wręczyliśmy 100 sztuk iglastych drzewek, osobom, które oddały krew. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Regionalnym Centrum Krwi i Krwiodawstwa w Rzeszowie. Do zielonego drzewka prosto z lasu dołożyliśmy pachnący świętami skromny podarunek.

Przypomnijmy. Akcja Choinka dla życia zorganizowana została przez Narodowe Centrum Krwi i Lasy Państwowe. Odbywała się 14 grudnia w całej Polsce w wybranych punktach, do których krwiodawcy mogli się zgłosić i oddać krew. W zamian za ten gest otrzymali choinkę od leśników. Pochodzące z lasów drzewko, pachnące i naturalne, przekazane w okresie przedświątecznym, jest prezentem, który przyozdobi wnętrza domów.

Na stoisku Lasów Państwowych, przygotowanym przez Nadleśnictwo Strzyżów, choinki krwiodawcom przekazywali leśnicy z wieloletnim doświadczeniem - leśniczy Witold oraz podleśniczy Andrzej. Z pewnością dzielili się też wiedzą na temat lasu i rodzimych gatunków drzew. Z mediami rozmawiał inżynier Roman, żartujący, że nie łatwo jest wybrać, to idealne drzewko, by nie narazić się pozostałym domownikom. 

Cieszymy się, że darem lasu - żywą choinką pochodzącą z lasów skwapliwie doglądanych przez pokolenia leśników, mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę w tak słusznej sprawie, jaką jest oddawanie krwi będącej najwyższym darem - darem życia.

 

Dziękujemy pracownikom RCKiK w Rzeszowie za współpracę. I przede wszystkim dziękujemy krwiodawcom za udział w akcji.