Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Tereny, na których położone są lasy nadleśnictwa były zasiedlane i gospodarczo użytkowane przez człowieka od neolitu (odpowiadającego w przybliżeniu okresowi atlantyckiemu), o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. Badania archeologiczne potwierdzają również pobyt człowieka na tych ziemiach w okresie wcześniejszym (okres paleolitu schyłkowego).

Według materiałów Zakładu Archeologii Małopolski PAN stałe osadnictwo typu rolniczego (z konieczności eliminującego lasy) pojawiło się już około 5000 lat p.n.e. Trwająca prawie 7000 lat gospodarka człowieka wycisnęła piętno na zachowanych do chwili obecnej lasach. W czasie tworzenia się państwowości polskiej w IX i X wieku zaczęły powstawać liczne grodziska obronne. Równocześnie rozwijała się akcja osiedleńcza, dzięki nadaniom ziemskim. Intensywny proces osiedleńczy przypada na XIII – XV wiek. W XIV i XV wieku rozwijają się liczne miasta i miasteczka przy głównych traktach handlowych. Wzdłuż Wisłoka prowadził szlak handlowy na Węgry. Jeszcze w XIV wieku istniały na tych terenach znaczne obszary leśne, które zmniejszały się wraz z postępującą akcją osiedleńczą, a następnie – wyrębem drewna w celach handlowych. W pierwszej kolejności (szczególnie od XIV wieku) wytrzebiono stopniowo naturalne lasy Puszczy Karpackiej rozpoczynając od miejsc o najbardziej urodzajnych glebach, sprzyjającym ukształtowaniu terenu i korzystnym klimatycznie nachyleniu zboczy. Od XV wieku zasiedlano dalsze tereny w kierunku południowym. Występowanie żyznych gleb pyłowych było powodem przejmowania ich pod uprawy rolnicze, stąd aktualnie mała jest lesistość tej części pogórza. Lasy zachowały się prawie wyłącznie na terenach, których zajęcie pod uprawę było utrudnione lub wręcz niemożliwe (szczytowe partie wzniesień, strome zbocza, głęboko wcięte doliny potoków). Momentem przełomowym dla zbiorowisk leśnych było zastosowanie zrębów zupełnych i wprowadzenie odnowień sztucznych (zwłaszcza sosny – gatunku obcego ekologicznie i geograficznie) rozpoczętych w drugiej połowie XIX wieku w miejsce trwających całe poprzednie tysiąclecia odnowień naturalnych - spontanicznych.  Ostateczna wielkość powierzchni leśnej ukształtowała się w pierwszej połowie XIX wieku.

Lasy Nadleśnictwa Strzyżów zostały dodatkowo zdewastowane w wyniku działań II wojny światowej, oraz działalności plądrowniczej okolicznej ludności w okresie powojennym. Brak operatów i jakichkolwiek archiwalnych dokumentów o gospodarce leśnej do 1945 roku, uniemożliwia dokonanie dokładnej analizy stanu lasu i gospodarki w tym okresie. Nadleśnictwo w obecnym kształcie administracyjnym zostało utworzone w 1977 roku z poprzednio istniejących nadleśnictw: Błażowa, Strzyżów i Wiśniowa. Lasy wchodzące w skład w/w nadleśnictw stanowiły przed II wojną światową w większości własność prywatną, należącą do różnej wielkości majątków ziemskich oraz do drobnych właścicieli, a tylko niewielka część lasów należała do Skarbu Państwa. Na mocy dekretu PKWN z dnia 12.12.1944r. zostały one upaństwowione.

Nadleśnictwo Strzyżów usytuowane jest w środkowo – zachodniej części województwa podkarpackiego. Organizacyjnie podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W jego skład wchodzi jeden obręb leśny o nazwie Strzyżów. Obejmuje ono 12 leśnictw: Babica, Cieszyna, Godowa, Hermanowa, Hyżne, Kąkolówka, Kozłówek, Łączki, Łętownia, Niebylec, Sołonka, Wola Zgłobieńska.

Nadleśnictwo zarządza w imieniu Skarbu Państwa gruntami o powierzchni 12958,58 ha, w tym powierzchnia leśna zajmuje 12763,91ha. Grunty Nadleśnictwa znajdują się na terenie 5 powiatów i 22 gmin miejskich i wiejskich, a zasięg terytorialnego działania obejmuje również miasto Rzeszów. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się na terenie miasta Strzyżów, przy ulicy Mostowej 9 (leśnictwo Łętownia, oddz. 323k).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bo tętni w nas dobro

Bo tętni w nas dobro

18 grudnia br. Nadleśnictwo Strzyżów wzięło udział w akcji „Choinka dla życia”.

„Choinka dla życia” to ogólnopolska akcja polegająca na wręczeniu zielonego drzewka krwiodawcom, którzy w dniu 18 grudnia oddali krew w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Już po raz czwarty Lasy Państwowe włączyły się w to wydarzenie mające na celu promowanie idei honorowego krwiodawstwa.

Nadleśnictwo Strzyżów wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przygotowało akcję, która cieszy się dużym zainteresowaniem i z roku na rok jest coraz bardziej rozpoznawalna. Oddający krew usłyszeli o planowanej akcji w mediach bądź zostali miło zaskoczeni faktem, że za dar krwi w tym wybranym dniu otrzymają choinkę. Pierwszy honorowy krwiodawca przyszedł odebrać drzewko od leśników już niewiele po godzinie ósmej rano. Wśród krwiodawców były zarówno osoby, które oddają krew od lat, jak również takie które w środę 18 grudnia oddały krew pierwszy raz. Wręczenie naturalnej choinki każdemu z nich to dla nas wielka radość, że w ten sposób możemy im podziękować za dar życia, którym się dzielą. Odchodząc z pachnącą choinką wielu z krwiodawców żegnało się wyrażając nadzieję na spotkanie się za rok w grudniu z leśnikami pod Centrum Krwiodawstwa. Akcja „Choinka dla życia” to również okazja do rozmowy na temat korzystania z lasów, sposobów spędzania czasu w lesie, wyboru drzewka na święta, czy to naturalnego czy sztucznego oraz wymiany spostrzeżeń na temat prowadzonej przez Lasy Państwowe gospodarki leśnej i pracy leśników na rzecz dobra wspólnego jaki są lasy.