Wydawca treści
Hyżnieńsko-Gwoźnicki Obszar Chronionego Krajobrazu
Hyżnieńsko-Gwoźnicki Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy rozporządzenia Nr 35/92 Wojewody Rzeszowskiego z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego.
Obszar zlokalizowany jest na terenie gmin: Łańcut, Markowa w powiecie łańcuckim, Chmielnik, Hyżne, Tyczyn, Błażowa, Lubenia w powiecie rzeszowskim oraz Niebylec w powiecie strzyżowskim. Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 24011,00 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Obszar zajmuje 17443,03 ha, w tym grunty pozostające w zarządzie obejmują 3365,05 ha (19,3%).
Rzeźbę Obszaru zajmującego południowo-zachodnią cześć Pogórza Dynowskiego tworzy malownicze zalesione pasmo Wilczego (Patrii) 510 m n.p.m. Najczęściej występują tu grądy oraz buczyna karpacka, a w dolinach rzecznych fragmenty łęgów. Cenne przyrodniczo obszary zostały ujęte w dwóch rezerwatach: florystycznym „Wilcze", chroniącym m.in. buczynę karpacką i faunistycznym rezerwacie „Mójka", chroniącym stanowisko bobra.
Najnowsze aktualności
Bo tętni w nas dobro
Bo tętni w nas dobro
18 grudnia br. Nadleśnictwo Strzyżów wzięło udział w akcji „Choinka dla życia”.
„Choinka dla życia” to ogólnopolska akcja polegająca na wręczeniu zielonego drzewka krwiodawcom, którzy w dniu 18 grudnia oddali krew w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Już po raz czwarty Lasy Państwowe włączyły się w to wydarzenie mające na celu promowanie idei honorowego krwiodawstwa.
Nadleśnictwo Strzyżów wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przygotowało akcję, która cieszy się dużym zainteresowaniem i z roku na rok jest coraz bardziej rozpoznawalna. Oddający krew usłyszeli o planowanej akcji w mediach bądź zostali miło zaskoczeni faktem, że za dar krwi w tym wybranym dniu otrzymają choinkę. Pierwszy honorowy krwiodawca przyszedł odebrać drzewko od leśników już niewiele po godzinie ósmej rano. Wśród krwiodawców były zarówno osoby, które oddają krew od lat, jak również takie które w środę 18 grudnia oddały krew pierwszy raz. Wręczenie naturalnej choinki każdemu z nich to dla nas wielka radość, że w ten sposób możemy im podziękować za dar życia, którym się dzielą. Odchodząc z pachnącą choinką wielu z krwiodawców żegnało się wyrażając nadzieję na spotkanie się za rok w grudniu z leśnikami pod Centrum Krwiodawstwa. Akcja „Choinka dla życia” to również okazja do rozmowy na temat korzystania z lasów, sposobów spędzania czasu w lesie, wyboru drzewka na święta, czy to naturalnego czy sztucznego oraz wymiany spostrzeżeń na temat prowadzonej przez Lasy Państwowe gospodarki leśnej i pracy leśników na rzecz dobra wspólnego jaki są lasy.