Wydawca treści
Hyżnieńsko-Gwoźnicki Obszar Chronionego Krajobrazu
Hyżnieńsko-Gwoźnicki Obszar Chronionego Krajobrazu powstał na mocy rozporządzenia Nr 35/92 Wojewody Rzeszowskiego z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego.
Obszar zlokalizowany jest na terenie gmin: Łańcut, Markowa w powiecie łańcuckim, Chmielnik, Hyżne, Tyczyn, Błażowa, Lubenia w powiecie rzeszowskim oraz Niebylec w powiecie strzyżowskim. Całkowita powierzchnia Obszaru wynosi 24011,00 ha. W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Obszar zajmuje 17443,03 ha, w tym grunty pozostające w zarządzie obejmują 3365,05 ha (19,3%).
Rzeźbę Obszaru zajmującego południowo-zachodnią cześć Pogórza Dynowskiego tworzy malownicze zalesione pasmo Wilczego (Patrii) 510 m n.p.m. Najczęściej występują tu grądy oraz buczyna karpacka, a w dolinach rzecznych fragmenty łęgów. Cenne przyrodniczo obszary zostały ujęte w dwóch rezerwatach: florystycznym „Wilcze", chroniącym m.in. buczynę karpacką i faunistycznym rezerwacie „Mójka", chroniącym stanowisko bobra.
Najnowsze aktualności
„Wiosenne leśne porządki”
„Wiosenne leśne porządki”
Akcja sprzątania świata w Nadleśnictwie Strzyżów.
24 kwietnia br. w Nadleśnictwie Strzyżów odbyła się zorganizowana przez Służbę Leśną akcja sprzątania lasów pn. „Wiosenne leśne porządki”. Czas i data akcji nie była przypadkowa. 22 kwietnia to w kalendarzu Dzień Ziemi. W kwietniu przyroda rozkwita – rozwijają się pączki, pojawiają liście na drzewach, kwitną pierwsze wiosenne kwiaty, zazielenia się runo leśne. Zależy nam na czystych lasach, zarówno w czasie wiosennego przebudzenia, jak i w ciągu całego okresu wegetacyjnego i całego roku. Akcja sprzątania lasów miała na celu właśnie poprawę czystości w naszych lasach, kształtowanie właściwych postaw i zachowań wobec środowiska. Do udziału w akcji zaprosiliśmy społeczeństwo. W każdym z 12 leśnictw zgrupowanych w Nadleśnictwie Strzyżów pracownicy terenowi Służby Leśnej, wyposażeni w rękawiczki ochronne, chwytaki i worki na śmieci zbierali porzucone śmieci wzdłuż dróg, ścieżek, wokół miejsc odpoczynku, miejsc chętnie uczęszczanych przez okolicznych mieszkańców czy turystów. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział około 100 osób reprezentujących gminy, starostwa, jednostki oświatowe i kulturowe, ochotnicze straże pożarne oraz stowarzyszenia. Do akcji przyłączyli się: Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Starostwo Powiatowe w Ropczycach, Gmina Strzyżów, Gmina Błażowa, Gmina Chmielnik, Gmina Czudec, Gmina Tyczyn, Powiatowe Centrum Edukajci Kulturalnej w Ropczycach, Ochotnicza Straż Pożarna we Frysztaku, OSP w Gliniku Dolnym, OSP w Gogołowie, Stowarzyszenie MTB Czudec, Stowarzyszenie Sportowo-Turystyczne „Lubcza”, Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie, Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie. W ramach akcji uzbieraliśmy ok. 20 m3 śmieci.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, poświęcenie czasu i dobry przykład, jak wspólnie dbać o otaczającą nas przyrodę.