Sprzedaż drewna, sadzonek, choinek
Oferta łowiecka
Regulamin korzystania z dróg leśnych
Cele społecznie użyteczne
Najnowsze aktualności
Spotkania w RDLP w Krośnie w sprawie systemu certyfikacji FSC
Spotkania w RDLP w Krośnie w sprawie systemu certyfikacji FSC
Na początku marca na terenie RDLP w Krośnie miał miejsce cykl spotkań kierownictwa i pracowników RDLP z krajowymi reprezentantami FSC. W jego ramach przeprowadzono też warsztaty informacyjne przedstawiające przejściowy standard odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC dla Polski.
Nowy standard gospodarki leśnej FSC dla Polski został opublikowany w połowie ubiegłego roku i od tego czasu organizacja FSC prowadzi warsztaty dla zarządców lasów, którzy chcą zapoznać się z treścią standardu. Wśród szkolonych do tej pory były zarówno organizacje posiadające certyfikat jak i te, które planują rozpoczęcie procesu ubiegania się o niego.
RDLP w Krośnie znajduje się w tej drugiej grupie, stąd też zainteresowanie Nadleśnictw było duże. Dwudniowe warsztaty, które prowadził koordynator FSC Polska ds. leśnictwa Marek Rzońca dla przedstawicieli Nadleśnictw, naznaczone były sporą ilością pytań i ożywionymi dyskusjami. I dobrze, ponieważ to pozwoli nam właściwie przygotować się do procesu certyfikacji.
Cykl warsztatów zakończyliśmy spotkaniem w siedzibie RDLP podczas którego Marian Pigan - Dyrektor RDLP w Krośnie oraz Karolina Tymorek – Dyrektorka FSC Polska wraz ze swoimi zespołami rozmawiali o procedurze certyfikacji, ramach normatywnych i możliwościach certyfikacji FSC dla krośnieńskiej dyrekcji.
Polecane artykuły
Rezerwat Herby
Rezerwat Herby
Rezerwat został utworzony 31 sierpnia 1999 roku na granicy dwóch leśnictw: Cieszyna (Oddz. 447) i Kozłówek (468-471) na powierzchni 145,85 ha.
Przedmiotem ochrony są oryginalne wychodnie skalne, zróżnicowany pod względem budowy i składu gatunkowego ekosystem leśny, malowniczy krajobraz przełomu Wisłoka – „Brama Frysztacka", kamieniołom tworzący odsłonięcie ukazujące budowę geologiczną.
Obiekt leży w granicach Czarnorzecko- Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Rzeźba terenu jest tu bardzo urozmaicona. Najniższy punkt rezerwatu ma wysokość około 235 m n.p.m., najwyższym punktem jest kulminacja około 455 m n.p.m..
Flora rezerwatu obejmuje około 160 gatunków roślin, z których 13 podlega ochronie gatunkowej. Są to: buławnik mieczolistny, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny, widłak wroniec, widłak jałowcowaty, kopytnik pospolity, marzanka wonna, kalinka koralowa.
Głównym gatunkiem lasotwórczym na terenie rezerwatu jest jodła i buk. Te dwa gatunki razem zajmują 76 % powierzchni obiektu. Pozostałe gatunki, takie jak: dąb szypułkowy, jawor, grab i sosna, występują w formie domieszek.
W starym kamieniołomie w Cieszynie swój początek bierze „Szlak edukacji ekologicznej", na którym umieszczono ciekawe tablice informacyjne i urządzenia turystyczne. Szlak powstał dzięki wspólnym działaniom Gminy Frysztak i Nadleśnictwa.