Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Cele i zasady prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Strzyżów określa obecnie obowiązujący "Program edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Strzyżów na lata 2014-2023".

Nadleśnictwo Strzyżów dysponuje salą edukacyjną mieszczącą się w budynku Nadleśnictwa, na której odbywają się zajęcia przyrodniczo-leśne połączone ze zwiedzaniem ekspozycji. Ofertą edukacyjną Nadleśnictwa trafiającą do szerokiego grona odbiorców, zarówno dzieci jak i dorosłych, są pola turystyczne i ścieżki przyrodnicze łączące walory turystyczne z dydaktycznymi. Pracownicy Nadleśnictwa prowadzą także zajęcia dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach, a także współpracują z jednostkami oświatowymi w organizowaniu konkursów, przeprowadzaniu akcji tematycznych. Nadleśnictwo Strzyżów bierze również udział w odbywających się lokalnie imprezach plenerowych, podczas których oprócz promocji Nadleśnictwa prowadzona jest edukacja przyrodniczo-leśna społeczeństwa.   

 

W celu umówienia się na spotkanie w sali edukacyjnej należy skontaktować się z

Panią Monika Armata, tel. nr 17 27 60 607 lub 668 028 226. 

 

Serdecznie zapraszamy do korzystania z obiektów edukacyjnych Nadleśnictwa Strzyżów!

 

W Nadleśnictwie Strzyżów przyjęto następujące zasady postępowania podczas wszystkich spotkań edukacyjnych:

1. Termin zajęć w terenie na obiektach edukacyjnych, na powierzchniach leśnych będących w zarządzie Nadleśnictwa oraz w sali edukacyjnej, należy uzgodnić z pracownikiem Nadleśnictwa.

2. Każde zajęcia rozpoczynają się od przedstawienia uczestnikom zasad zachowania się w lesie oraz poinformowania o potencjalnych zagrożeniach.

3. Uczestnictwo w spotkaniu wymaga podpisania przez przedstawiciela (opiekuna) grupy uczestników, porozumienia nt. zobowiązań każdej ze stron (wzór zał. nr 1).

4. Opiekun grupy jest zobowiązany do podpisania Oświadczenia o odpowiedzialności za bezpieczeństwo osób biorących udział w spotkaniu (wzór zał. nr 2).

5. Poczęstunek może być serwowany wyłącznie za pośrednictwem firmy cateringowej, ewentualnie z produktów przyniesionych przez uczestników, gdyż Nadleśnictwo nie bierze odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne uczestników.  


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Akcja sprzątania lasu

Obchodzony 21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów zaakcentowaliśmy akcją sprzątania lasu działając tym razem na rzecz poprawy czystości naszych lasów. Pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów wyposażeni w worki, rękawiczki i chwytaki zbierali śmieci w ośmiu wybranych wcześniej miejscach na terenie całego Nadleśnictwa. Wydarzenie miało charakter otwarty, tzn. okoliczni mieszkańcy mogli dołączyć się do akcji przychodząc w tym dniu w umówione miejsce zbiórki na wskazaną godzinę. W akcję włączyła się tylko młodzież z liceum w Strzyżowie. Idąc lasem, wzdłuż dróg prowadzących przez las oraz w sąsiedztwie wiat turystycznych, zbieraliśmy śmieci, których skala i różnorodność porażają. Dominują szklane butelki, puszki, opakowania po posiłkach na wynos, butelki typu PET, materiały higieniczne, a także części samochodowe, słoiki, odzież, zabawki, odpady poremontowe, opony czy spakowane do worków śmieci z gospodarstw domowych. Łącznie w wyniku sprzątania napełniliśmy 140 worków o pojemności 120 litrów oraz 20 worków 240 litrowych.

Jednym z zadań leśników, z zakresu ochrony lasu, jest dbanie o czystość na obszarach leśnych. Apelujemy w mediach o zachowanie porządku, ustawiamy tablice informujące o zakazie śmiecenia, edukujemy dzieci, młodzież i dorosłych. Do naszych codziennych obowiązków należy utrzymywanie w czystości obiektów tursytyczno-edukacyjnych, opróżnianie koszy tam ustawionych, zbieranie śmieci porzuconych w lesie, w rowach, likwidowanie dzikich wysypisk oraz szukanie sprawców zaśmiecenia. Reagujemy również na wpływające do nas informacje od mieszkańców, instytucji czy innych podmiotów lokalizując miejsca zanieczyszczenia i starając się odnaleźć osoby za to odpowiedzialne. Jest to trudne z uwagi na fakt, że rzadko udaje się złapać kogoś za rękę. Z pomocą w wykrywaniu sprawców zaśmiecenia przychodzą nowe technologie, np. fotopułapki zawieszone na drzewach.

W wielu naszych działaniach w leśnictwie korzystamy ze zdobyczy techniki współczesnego świata. Jednak nawet najnowocześniejsze technologie i innowacyjne rozwiązania nie zmienią ludzkich negatywnych postaw czy braku kultury osobistej, których wynikiem jest zaśmiecenie otaczającego nas środowiska. Sprzątając lasy nieustannie towarzyszy nam niezrozumienie tego zjawiska – zaśmiecania otaczającej nas przyrody. Liczymy, że takie akcje jak wczorajsza, oprócz wymiernego efektu w postaci czystszego lasu, będą też miały oddźwięk społeczny i wpłynął na świadomość osób korzystających z lasów zmieniając w przyszłości ich zachowanie.