Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki Przyrody

„Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie” (art. 40 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody)

Na gruntach Nadleśnictwa Strzyżów znajduje się aktualnie 5 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Cztery z nich to pomniki przyrody ożywionej: dwa dęby szypułkowe Quercus robur oraz dwa buki zwyczajne Fagus sylvatica. Jeden to pomnik przyrody nieożywionej - wychodnia skały magmowej pochodzenia wulkanicznego zwana "Błędnym Kamienieniem" lub "Diablim Kamieniem".

Spośród istniejących pomników przyrody na szczególną uwagę zasługuje pomnik przyrody nieożywionej „Błędny Kamień". Skała ta posiada kształt zbliżony do koła o średnicy około 5m. Ponad ziemię wystaje niespełna 1m. Jak daleko sięga w głąb – nie wiadomo. Jest to unikalna w tutejszych warunkach geologicznych wychodnia niezwykle twardej skały magmowej pochodzenia wulkanicznego o krystalicznej stalowej barwie. Kiedyś był to ogromny monolit wystający podobno ponad las. Podczas okupacji Niemcy, przy pomocy materiałów wybuchowych, rozkruszyli kamień a uzyskany materiał użyli do budowy drogi w Ujazdach. Potem, nawet już po uznaniu skały za pomnik przyrody, pobierano z niej łomy na budowępomników. Osobliwość natury, jaką jest niewątpliwie „Błędny Kamień" ogrodzono żerdziami i opatrzono tablicą informacyjną.Stosunkowo duża liczba pomników przyrody znajduje się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa, poza obszarem Lasów Państwowych. Wśród nich dominują obiekty chroniące przyrodę żywą. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje lipa drobnolistna (park podworski w Broniszowie), jedna z najstarszych i największych w województwie, o której ochronę zabiegał przed laty nasz sławny botanik, prof. Władysław Szafer. Lipa posiada krótki lecz niespotykanie gruby pień, mający w obwodzie ponad 8 m, rozdzielający się na szereg konarów, tworzących wyżej rozłożystą koronę. Jej wiek szacuje się na około 500 lat.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Wiosenne leśne porządki”

„Wiosenne leśne porządki”

Akcja sprzątania świata w Nadleśnictwie Strzyżów.

24 kwietnia br. w Nadleśnictwie Strzyżów odbyła się zorganizowana przez Służbę Leśną akcja sprzątania lasów pn. „Wiosenne leśne porządki”. Czas i data akcji nie była przypadkowa. 22 kwietnia to w kalendarzu Dzień Ziemi. W kwietniu przyroda rozkwita – rozwijają się pączki, pojawiają liście na drzewach, kwitną pierwsze wiosenne kwiaty, zazielenia się runo leśne. Zależy nam na czystych lasach, zarówno w czasie wiosennego przebudzenia, jak i w ciągu całego okresu wegetacyjnego i całego roku. Akcja sprzątania lasów miała na celu właśnie poprawę czystości w naszych lasach, kształtowanie właściwych postaw i zachowań wobec środowiska. Do udziału w akcji zaprosiliśmy społeczeństwo. W każdym z 12 leśnictw zgrupowanych w Nadleśnictwie Strzyżów pracownicy terenowi Służby Leśnej, wyposażeni w rękawiczki ochronne, chwytaki i worki na śmieci zbierali porzucone śmieci wzdłuż dróg, ścieżek, wokół miejsc odpoczynku, miejsc chętnie uczęszczanych przez okolicznych mieszkańców czy turystów. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział około 100 osób reprezentujących gminy, starostwa, jednostki oświatowe i kulturowe, ochotnicze straże pożarne oraz stowarzyszenia. Do akcji przyłączyli się: Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Starostwo Powiatowe w Ropczycach, Gmina Strzyżów, Gmina Błażowa, Gmina Chmielnik, Gmina Czudec, Gmina Tyczyn, Powiatowe Centrum Edukajci Kulturalnej w Ropczycach, Ochotnicza Straż Pożarna we Frysztaku, OSP w Gliniku Dolnym, OSP w Gogołowie, Stowarzyszenie MTB Czudec, Stowarzyszenie Sportowo-Turystyczne „Lubcza”, Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie, Zespół Szkół Technicznych w Strzyżowie. W ramach akcji uzbieraliśmy ok. 20 m3 śmieci.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, poświęcenie czasu i dobry przykład, jak wspólnie dbać o otaczającą nas przyrodę.