Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki Przyrody

„Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie” (art. 40 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody)

Na gruntach Nadleśnictwa Strzyżów znajduje się aktualnie 5 obiektów uznawanych za pomniki przyrody. Cztery z nich to pomniki przyrody ożywionej: dwa dęby szypułkowe Quercus robur oraz dwa buki zwyczajne Fagus sylvatica. Jeden to pomnik przyrody nieożywionej - wychodnia skały magmowej pochodzenia wulkanicznego zwana "Błędnym Kamienieniem" lub "Diablim Kamieniem".

Spośród istniejących pomników przyrody na szczególną uwagę zasługuje pomnik przyrody nieożywionej „Błędny Kamień". Skała ta posiada kształt zbliżony do koła o średnicy około 5m. Ponad ziemię wystaje niespełna 1m. Jak daleko sięga w głąb – nie wiadomo. Jest to unikalna w tutejszych warunkach geologicznych wychodnia niezwykle twardej skały magmowej pochodzenia wulkanicznego o krystalicznej stalowej barwie. Kiedyś był to ogromny monolit wystający podobno ponad las. Podczas okupacji Niemcy, przy pomocy materiałów wybuchowych, rozkruszyli kamień a uzyskany materiał użyli do budowy drogi w Ujazdach. Potem, nawet już po uznaniu skały za pomnik przyrody, pobierano z niej łomy na budowępomników. Osobliwość natury, jaką jest niewątpliwie „Błędny Kamień" ogrodzono żerdziami i opatrzono tablicą informacyjną.Stosunkowo duża liczba pomników przyrody znajduje się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa, poza obszarem Lasów Państwowych. Wśród nich dominują obiekty chroniące przyrodę żywą. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje lipa drobnolistna (park podworski w Broniszowie), jedna z najstarszych i największych w województwie, o której ochronę zabiegał przed laty nasz sławny botanik, prof. Władysław Szafer. Lipa posiada krótki lecz niespotykanie gruby pień, mający w obwodzie ponad 8 m, rozdzielający się na szereg konarów, tworzących wyżej rozłożystą koronę. Jej wiek szacuje się na około 500 lat.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Stoisko leśników pełne darów lasu

Stoisko leśników pełne darów lasu

Stoisko promocyjne Nadleśnictwa Strzyżów podczas Czudeckiego Jarmarku Kulturalnego „Dary lasu”

28 sierpnia br. na Rynku w Czudcu odbył się „Czudecki Jarmark Kulturalny – Dary lasu”. Letnie wydarzenie kulturalne zgromadziło zarówno wielu wystawienników, lokalnych rzemieślników, jak również mieszkańców i przybyłych gości chcących zapoznać się z ich działalnością. W odpowiedzi na zaproszenie organizatora wydarzenia - Ośrodek Kultury w Czudcu, przygotowaliśmy słowną prezentację Nadleśnictwa oraz stoisko promocyjne związane z tematem jarmarku czyli darami lasu.

Tuż po oficjalnym otwarciu i występach pierwszych zespół taneczno-muzycznych, zaprezentowaliśmy obecnym na płycie rynku uczestnikom działalność Nadleśnictwa Strzyżów. W krótkim wystąpieniu przedstawiliśmy położenie geograficzne, rzeźbę terenu, scharakteryzowano szatę roślinną i faunę lasów obszaru nadleśnictwa oraz omówiono najważniejsze zadania leśników związane z utrzymaniem i zachowaniem zdrowych trwałych drzewostanów. W wypowiedzi zaakcentowano również treści nawiązujące do tematu jarmarku czyli darów lasu. Nie zabrakło zatem wzmianki o drewnie licznych rodzimych gatunków drzew wykorzystywanym w codziennym życiu i w wielu gałęziach przemysłu. Wymieniono krzewy leśne dostarczające kwiatów, owoców i nasion, z których chętnie korzystamy w kuchni i medycynie naturalnej. Mówiąc o darach lasu, nie sposób było pominąć tematu grzybobrania i bogatego w gatunki świata grzybów. Doskonale wiemy, że w Polsce tradycja zbierania i spożywania grzybów jest bardzo silna. Oprócz materialnych darów lasu, zwrócono uwagę także na niematerialne korzyści które las dostarcza, a związane z przebywaniem w lesie tj. odpoczynkiem i relaksem na łonie natury czy sportem i rekreacją. Na zakończenie zaproszono do odwiedzenia stoiska Nadleśnictwa Strzyżów i zapoznania się z leśną ekspozycją.

Dla uczestników jarmarku przygotowaliśmy promocję produktów „Dobre z lasu”, wśród których były m.in. konfitury i przetwory z borówek, owoców jarzębiny i dzikiej różny, pachnące syropy z kwiatów bzu czarnego, suszone owoce jarzębiny, głogu, a także suszone i marynowane grzyby oraz tradycyjne leśne herbaty oraz nietypowe herbatki ziołowe na patyku. Odwiedzający wystawę mogli również zapoznać się z przepisami pochodzącymi z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych „Dobre z lasu”. Leśną ekspozycję tworzyły także tablice tematyczne o darach lasu i drewnie, kolekcja szyszek i nasion oraz prezentacja przykładowych wyrobów z drewna. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci oraz konkurencji dla dorosłych. Na odważnych czekała przygotowana z szyszek, nasion, trotów i liści sensoryczna ścieżka zdrowia, chętni do sprawdzenia swojej wiedzy o lesie rozwiązywali „Leśną krzyżówkę”, a najmłodsi ochoczo kręcili kołem fortuny i losowali leśne zagadki. Za udział w zabawie jej uczestnicy otrzymali drobne upominki i materiały promocyjno-edukacyjne od leśników.