Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat Góra Chełm

Rezerwat został utworzony 14 czerwca 1996 roku na terenie Leśnictwa Cieszyna w oddziałach: 423-429, w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych jedynej w województwie rzeszowskim enklawy lasów bukowych porastających „Górę Chełm" oraz wspaniałych zespołów źródliskowych. Powierzchnia rezerwatu wynosi 155,26 ha.

Rezerwat leży w granicach Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.Teren rezerwatu obejmuje jedno z bardziej charakterystycznych miejsc Pogórza Strzyżowskiego jakim jest pasmo Klonowej Góry. Pasmo to zaliczane jest do najwyższych i najbardziej urozmaiconych w jego zasięgu. Górę Chełm wyróżnia ponadto obecność licznych źródeł wody pitnej o wysokiej jakości. Najcenniejszymi na obszarze rezerwatu są ekosystemy leśne oraz stanowiące ich element zbiorowiska roślinne. Największą powierzchnię w rezerwacie zajmuje zespół żyznej buczyny  karpackiej Dentario glandulosae – Fagetum w formie reglowej. Ponadto na uwagę zasługuje zbiorowisko: grądu subkontynentalnego Tilio-Carpinetum jak i podgórskiego łęgu jesionowego Carici remotae-Fraxinetum.
We florze rezerwatu liczą grupę stanowią rośliny górskie oraz chronione i rzadkie. Spośród nich do najcenniejszych należą: buławnik mieczolistny Cephalanthera longifolia, umieszczony na „Liście roślin zagrożonych w Polsce" pod kategorią gatunków narażonych na wyginięcie , kruszczyk siny, szerokolistny i rdzawoczerwony, storczyk plamisty, gnieźnik leśny.
Kompleksy leśne, w skład których wchodzi omawiany rezerwat, znajdują się w zasięgu areału osobniczego wielu cennych gatunków fauny. Spośród ptaków na szczególną uwagę zasługuje puszczyk uralski umieszczony w „Polskiej Czerwonej Książce Zwierząt".


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dar lasu za dar krwi

Dar lasu za dar krwi

Pachnąca lasem choinka w podziękowaniu za gest przepełniony dobrocią i bezinteresownością - za dar krwi.

W ramach akcji „Choinka dla życia” wręczyliśmy 100 sztuk iglastych drzewek, osobom, które oddały krew. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Regionalnym Centrum Krwi i Krwiodawstwa w Rzeszowie. Do zielonego drzewka prosto z lasu dołożyliśmy pachnący świętami skromny podarunek.

Przypomnijmy. Akcja Choinka dla życia zorganizowana została przez Narodowe Centrum Krwi i Lasy Państwowe. Odbywała się 14 grudnia w całej Polsce w wybranych punktach, do których krwiodawcy mogli się zgłosić i oddać krew. W zamian za ten gest otrzymali choinkę od leśników. Pochodzące z lasów drzewko, pachnące i naturalne, przekazane w okresie przedświątecznym, jest prezentem, który przyozdobi wnętrza domów.

Na stoisku Lasów Państwowych, przygotowanym przez Nadleśnictwo Strzyżów, choinki krwiodawcom przekazywali leśnicy z wieloletnim doświadczeniem - leśniczy Witold oraz podleśniczy Andrzej. Z pewnością dzielili się też wiedzą na temat lasu i rodzimych gatunków drzew. Z mediami rozmawiał inżynier Roman, żartujący, że nie łatwo jest wybrać, to idealne drzewko, by nie narazić się pozostałym domownikom. 

Cieszymy się, że darem lasu - żywą choinką pochodzącą z lasów skwapliwie doglądanych przez pokolenia leśników, mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę w tak słusznej sprawie, jaką jest oddawanie krwi będącej najwyższym darem - darem życia.

 

Dziękujemy pracownikom RCKiK w Rzeszowie za współpracę. I przede wszystkim dziękujemy krwiodawcom za udział w akcji.