Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat Góra Chełm

Rezerwat został utworzony 14 czerwca 1996 roku na terenie Leśnictwa Cieszyna w oddziałach: 423-429, w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych jedynej w województwie rzeszowskim enklawy lasów bukowych porastających „Górę Chełm" oraz wspaniałych zespołów źródliskowych. Powierzchnia rezerwatu wynosi 155,26 ha.

Rezerwat leży w granicach Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.Teren rezerwatu obejmuje jedno z bardziej charakterystycznych miejsc Pogórza Strzyżowskiego jakim jest pasmo Klonowej Góry. Pasmo to zaliczane jest do najwyższych i najbardziej urozmaiconych w jego zasięgu. Górę Chełm wyróżnia ponadto obecność licznych źródeł wody pitnej o wysokiej jakości. Najcenniejszymi na obszarze rezerwatu są ekosystemy leśne oraz stanowiące ich element zbiorowiska roślinne. Największą powierzchnię w rezerwacie zajmuje zespół żyznej buczyny  karpackiej Dentario glandulosae – Fagetum w formie reglowej. Ponadto na uwagę zasługuje zbiorowisko: grądu subkontynentalnego Tilio-Carpinetum jak i podgórskiego łęgu jesionowego Carici remotae-Fraxinetum.
We florze rezerwatu liczą grupę stanowią rośliny górskie oraz chronione i rzadkie. Spośród nich do najcenniejszych należą: buławnik mieczolistny Cephalanthera longifolia, umieszczony na „Liście roślin zagrożonych w Polsce" pod kategorią gatunków narażonych na wyginięcie , kruszczyk siny, szerokolistny i rdzawoczerwony, storczyk plamisty, gnieźnik leśny.
Kompleksy leśne, w skład których wchodzi omawiany rezerwat, znajdują się w zasięgu areału osobniczego wielu cennych gatunków fauny. Spośród ptaków na szczególną uwagę zasługuje puszczyk uralski umieszczony w „Polskiej Czerwonej Książce Zwierząt".


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Stoisko leśników pełne darów lasu

Stoisko leśników pełne darów lasu

Stoisko promocyjne Nadleśnictwa Strzyżów podczas Czudeckiego Jarmarku Kulturalnego „Dary lasu”

28 sierpnia br. na Rynku w Czudcu odbył się „Czudecki Jarmark Kulturalny – Dary lasu”. Letnie wydarzenie kulturalne zgromadziło zarówno wielu wystawienników, lokalnych rzemieślników, jak również mieszkańców i przybyłych gości chcących zapoznać się z ich działalnością. W odpowiedzi na zaproszenie organizatora wydarzenia - Ośrodek Kultury w Czudcu, przygotowaliśmy słowną prezentację Nadleśnictwa oraz stoisko promocyjne związane z tematem jarmarku czyli darami lasu.

Tuż po oficjalnym otwarciu i występach pierwszych zespół taneczno-muzycznych, zaprezentowaliśmy obecnym na płycie rynku uczestnikom działalność Nadleśnictwa Strzyżów. W krótkim wystąpieniu przedstawiliśmy położenie geograficzne, rzeźbę terenu, scharakteryzowano szatę roślinną i faunę lasów obszaru nadleśnictwa oraz omówiono najważniejsze zadania leśników związane z utrzymaniem i zachowaniem zdrowych trwałych drzewostanów. W wypowiedzi zaakcentowano również treści nawiązujące do tematu jarmarku czyli darów lasu. Nie zabrakło zatem wzmianki o drewnie licznych rodzimych gatunków drzew wykorzystywanym w codziennym życiu i w wielu gałęziach przemysłu. Wymieniono krzewy leśne dostarczające kwiatów, owoców i nasion, z których chętnie korzystamy w kuchni i medycynie naturalnej. Mówiąc o darach lasu, nie sposób było pominąć tematu grzybobrania i bogatego w gatunki świata grzybów. Doskonale wiemy, że w Polsce tradycja zbierania i spożywania grzybów jest bardzo silna. Oprócz materialnych darów lasu, zwrócono uwagę także na niematerialne korzyści które las dostarcza, a związane z przebywaniem w lesie tj. odpoczynkiem i relaksem na łonie natury czy sportem i rekreacją. Na zakończenie zaproszono do odwiedzenia stoiska Nadleśnictwa Strzyżów i zapoznania się z leśną ekspozycją.

Dla uczestników jarmarku przygotowaliśmy promocję produktów „Dobre z lasu”, wśród których były m.in. konfitury i przetwory z borówek, owoców jarzębiny i dzikiej różny, pachnące syropy z kwiatów bzu czarnego, suszone owoce jarzębiny, głogu, a także suszone i marynowane grzyby oraz tradycyjne leśne herbaty oraz nietypowe herbatki ziołowe na patyku. Odwiedzający wystawę mogli również zapoznać się z przepisami pochodzącymi z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych „Dobre z lasu”. Leśną ekspozycję tworzyły także tablice tematyczne o darach lasu i drewnie, kolekcja szyszek i nasion oraz prezentacja przykładowych wyrobów z drewna. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci oraz konkurencji dla dorosłych. Na odważnych czekała przygotowana z szyszek, nasion, trotów i liści sensoryczna ścieżka zdrowia, chętni do sprawdzenia swojej wiedzy o lesie rozwiązywali „Leśną krzyżówkę”, a najmłodsi ochoczo kręcili kołem fortuny i losowali leśne zagadki. Za udział w zabawie jej uczestnicy otrzymali drobne upominki i materiały promocyjno-edukacyjne od leśników.