Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat Herby

Rezerwat został utworzony 31 sierpnia 1999 roku na granicy dwóch leśnictw: Cieszyna (Oddz. 447) i Kozłówek (468-471) na powierzchni 145,85 ha.

Przedmiotem ochrony są oryginalne wychodnie skalne, zróżnicowany pod względem budowy i składu gatunkowego ekosystem leśny, malowniczy krajobraz przełomu Wisłoka – „Brama Frysztacka", kamieniołom tworzący odsłonięcie ukazujące budowę geologiczną.

Obiekt leży w granicach Czarnorzecko- Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Rzeźba terenu jest tu bardzo urozmaicona. Najniższy punkt rezerwatu ma wysokość około 235 m n.p.m., najwyższym punktem jest kulminacja około 455 m n.p.m..

Flora rezerwatu obejmuje około 160 gatunków roślin, z których 13 podlega ochronie gatunkowej. Są to: buławnik mieczolistny, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny, widłak wroniec, widłak jałowcowaty, kopytnik pospolity, marzanka wonna, kalinka koralowa.

Głównym gatunkiem lasotwórczym na terenie rezerwatu jest jodła i buk. Te dwa gatunki razem zajmują 76 % powierzchni obiektu. Pozostałe gatunki, takie jak: dąb szypułkowy, jawor, grab i sosna, występują w formie domieszek.

W starym kamieniołomie w Cieszynie swój początek bierze  „Szlak edukacji ekologicznej", na którym umieszczono ciekawe tablice informacyjne i urządzenia turystyczne. Szlak powstał dzięki wspólnym działaniom Gminy Frysztak i Nadleśnictwa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem dla czystego środowiska

Razem dla czystego środowiska

Wspólna akcja społeczna polegająca na sprzątaniu lasów i propagująca właściwe postawy

W piątek 2 września br. odbyło się sprzątanie terenów leśnych połączone ze spotkaniem z leśnikiem, zorganizowane wspólnie przez Nadleśnictwo Strzyżów, Gospodarkę Komunalną w Błażowej, Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni” oraz Szkołę Podstawową w Błażowej. W wydarzeniu wzięło udział około 180 dzieci z klas 4-8, opiekunowie i wychowawcy, pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego oraz leśnicy. Sześć grup około trzydziestoosobowych udało się na obszary leśne – dwa położone w sąsiedztwie miasta Błażowa, a cztery zlokalizowane w lasach na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa. Wyposażeni w worki na odpady segregowane oraz rękawiczki i chwytaki, uczestnicy akcji wyruszyli na tereny leśne pozbierać śmieci, a przy okazji posłuchać krótkich prelekcji o lesie i zadaniach leśników. W trakcie spotkania opowiedzieliśmy dzieciom i młodzieży o gatunkach drzew tworzących okoliczne lasy, o budowie lasu, zwierzętach w nim żyjących, funkcjach lasu, a także naszych zadaniach na rzecz zachowania zdrowych i trwałych lasów, z których wszyscy zarówno aktualnie korzystamy, jak i w przyszłości korzystać chcemy. Bardzo ważnymi kwestiami poruszanymi podczas spotkania były przykłady szkodnictwa leśnego, w tym zaśmiecanie oraz zasady zachowania się w lesie, dla przykładu utrzymanie czystości podczas wyjść do lasu i korzystania z infrastruktury turystycznej, zabieranie śmieci ze sobą w myśl zasady leave no trace. Podsumowaniem przekazanych informacji był test wiedzy o lesie przygotowany przez edukatora leśnego, który to uczniowie rozwiązywali w grupach. Towrzyszyły temu spore emocje, gdyż drugim po najważniejszym kryterium ilości zdobytych punktów, był czas w jakim uczniowie udzielili odpowiedzi. Grupy, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały nagrody główne, zaś pozostałe nagrody pocieszenia. Upominki ufundowało między innymi Nadleśnictwo Strzyżów. Wydarzenie zakończyło się podziękowaniami oraz wspólnym poczęstunkiem należącymi się za zaangażowanie w działanie uczniom, nauczycielom, pracownikom Gospodarki Komunalnej i Nadleśnictwa Strzyżów.

Tego typu akcje sprzątania, zwłaszcza te w których uczestniczą dzieci i młodzież, mają na celu propagowanie właściwych postaw wśród młodego pokolenia, uwrażliwianie go na problem zaśmiecenia terenów leśnych i zanieczyszczenia środowiska. Akcja zorganizowana przez kilka podmiotów pokazuje, że wspólnymi siłami możemy zrobić więcej i dawać dobry przykład działań przynoszących korzyści środowisku przyrodniczemu.