Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat Mójka

Rezerwat został utworzony dnia 25 lipca 1997 roku na powierzchni 288,80 ha w leśnictwie Kąkolówka (oddz. 81-89) w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych kompleksów lasu bukowo-jodłowego oraz osiedlonego w zbiorowiskach wodno-błotnych bobra.

Rezerwat leży w granicach Hyżnieńsko-Gwoźnickiego OChK. Do najcenniejszych elementów przyrody rezerwatu, stanowiących główny przedmiot ochrony, należą ekosystemy leśne tworzone przez lasy jodłowe ze znacznym udziałem buka.

Na uwagę zasługuje obecność wilgotnego podzespołu żyznej buczyny karpackiej z czosnkiem niedźwiedzim, kwaśnej buczyny górskiej a także nadrzecznej olszyny górskiej.
Cenną fitocenozą jest również grąd subkontynentalny.  Bogactwo florystyczne wyraża się obecnością 340 gatunków roślin naczyniowych, w tym 24 chronionych ( 18 objętych ochroną ścisłą).  Na uwagę zasługuje wśród nich: listera jajowata, storczyk szerokolistny i plamisty, podkolan biały, cebulica dwulistna, podrzeń żebrowiec, widłaki: goździsty, jałowcowaty i wroniec, kłokoczka południowa i zimowit jesienny. Za szczególną osobliwość florystyczną rezerwatu należy uznać rosnący tu w znacznym skupieniu czosnek niedźwiedzi.

W drzewostanach rezerwatu występują okazałe, wiekowe egzemplarze drzew spełniających kryteria pomników przyrody, z których na szczególną uwagę zasługuje buk o oddz. 86b, osiągający obwód 310 cm. Interesująca jest fauna omawianego obiektu na czele z bobrem europejskim, z pozostałych gatunków należy wymienić: dzięcioła trójpalczastego, salamandrę plamistą. Na terenie rezerwatu pojawia się również bocian czarny. W rezerwacie można odnaleźć kilka interesujących elementów przyrody nieożywionej, np. w południowo-wschodniej jego części znajduje się interesujący kamień będący pomnikiem przyrody.

Na granicy oddziałów 84h oraz 87a, w dolinie potoku, znajduje się rumowisko skalne z naniesionych przez potok różnej wielkości głazów i kamieni. Na potoku występują niewielkie, ale dość liczne wodospady.

Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka przyrodniczo - edukacyjna. Utworzona wspólnym wysiłkiem Gminy Błażowa i Nadleśnictwa Strzyżów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Stoisko leśników pełne darów lasu

Stoisko leśników pełne darów lasu

Stoisko promocyjne Nadleśnictwa Strzyżów podczas Czudeckiego Jarmarku Kulturalnego „Dary lasu”

28 sierpnia br. na Rynku w Czudcu odbył się „Czudecki Jarmark Kulturalny – Dary lasu”. Letnie wydarzenie kulturalne zgromadziło zarówno wielu wystawienników, lokalnych rzemieślników, jak również mieszkańców i przybyłych gości chcących zapoznać się z ich działalnością. W odpowiedzi na zaproszenie organizatora wydarzenia - Ośrodek Kultury w Czudcu, przygotowaliśmy słowną prezentację Nadleśnictwa oraz stoisko promocyjne związane z tematem jarmarku czyli darami lasu.

Tuż po oficjalnym otwarciu i występach pierwszych zespół taneczno-muzycznych, zaprezentowaliśmy obecnym na płycie rynku uczestnikom działalność Nadleśnictwa Strzyżów. W krótkim wystąpieniu przedstawiliśmy położenie geograficzne, rzeźbę terenu, scharakteryzowano szatę roślinną i faunę lasów obszaru nadleśnictwa oraz omówiono najważniejsze zadania leśników związane z utrzymaniem i zachowaniem zdrowych trwałych drzewostanów. W wypowiedzi zaakcentowano również treści nawiązujące do tematu jarmarku czyli darów lasu. Nie zabrakło zatem wzmianki o drewnie licznych rodzimych gatunków drzew wykorzystywanym w codziennym życiu i w wielu gałęziach przemysłu. Wymieniono krzewy leśne dostarczające kwiatów, owoców i nasion, z których chętnie korzystamy w kuchni i medycynie naturalnej. Mówiąc o darach lasu, nie sposób było pominąć tematu grzybobrania i bogatego w gatunki świata grzybów. Doskonale wiemy, że w Polsce tradycja zbierania i spożywania grzybów jest bardzo silna. Oprócz materialnych darów lasu, zwrócono uwagę także na niematerialne korzyści które las dostarcza, a związane z przebywaniem w lesie tj. odpoczynkiem i relaksem na łonie natury czy sportem i rekreacją. Na zakończenie zaproszono do odwiedzenia stoiska Nadleśnictwa Strzyżów i zapoznania się z leśną ekspozycją.

Dla uczestników jarmarku przygotowaliśmy promocję produktów „Dobre z lasu”, wśród których były m.in. konfitury i przetwory z borówek, owoców jarzębiny i dzikiej różny, pachnące syropy z kwiatów bzu czarnego, suszone owoce jarzębiny, głogu, a także suszone i marynowane grzyby oraz tradycyjne leśne herbaty oraz nietypowe herbatki ziołowe na patyku. Odwiedzający wystawę mogli również zapoznać się z przepisami pochodzącymi z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych „Dobre z lasu”. Leśną ekspozycję tworzyły także tablice tematyczne o darach lasu i drewnie, kolekcja szyszek i nasion oraz prezentacja przykładowych wyrobów z drewna. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci oraz konkurencji dla dorosłych. Na odważnych czekała przygotowana z szyszek, nasion, trotów i liści sensoryczna ścieżka zdrowia, chętni do sprawdzenia swojej wiedzy o lesie rozwiązywali „Leśną krzyżówkę”, a najmłodsi ochoczo kręcili kołem fortuny i losowali leśne zagadki. Za udział w zabawie jej uczestnicy otrzymali drobne upominki i materiały promocyjno-edukacyjne od leśników.