Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

IV edycja akcji #sadziMY za nami

IV edycja akcji #sadziMY za nami

Rozdaliśmy 500 sztuk sadzonek drzew.

W dniach 29-30 września odbyła się ogólnopolska akcja #sadziMY w ramach której we wszystkich nadleśnictwach w Polsce leśnicy rozdawali nieodpłatnie sadzonki drzew i krzewów. Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także własnym przykładem, zachęcają do działania.

Po raz czwarty leśnicy włączyli się w akcję, dzięki czemu każdy chętny mógł otrzymać sadzonkę i zasadzić ją na własnej działce. To idea bliska każdemu leśnikowi i przyrodnikowi.

Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

 

W Nadleśnictwie Strzyżów rozdaliśmy 500 sztuk sadzonek, takich gatunków jak: sosna zwyczajna, wiąz szypułkowy, jodła pospolita, jarząb pospolity, głóg, rokitnik oraz kalina koralowa. Mimo deszczowej pogody akcja cieszyła się zainteresowaniem. Chętnie odbierane były, zarówno gatunki typowo leśne jak jodła, sosna i wiąz do uzupełnienia na uprawach leśnych, jak i drzewka jarzębiny i głogu oraz krzew kaliny do posadzenia w przydomowych ogrodach. Osoby, w ręce których trafiały sadzonki drzew, podpytywały leśników o wybrane gatunki, chcąc uzyskać fachową wiedzę na temat ich biologii, cech wzrostu czy wymagań. Czy to na działce, w ogrodzie czy w lesie, każde zasadzone drzewo będzie miało korzystny wpływ na nasze otoczenie, a tym samym na jakość naszego życia. Oczyści powietrze z zawiesin i pyłów, odwdzięczy się cieniem w letnie upały,  uspokoi szumem skołatane nerwy, pokoloruje szary jesienny krajobraz, będzie miejscem gniazdowania i schronieniem dla ptaków, dostarczy pokarmu w postaci owoców i nasion ptakom i innym zwierzętom, będzie wyrazem naszej dbałości o środowisko, w którym żyjemy.