Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem dla czystego środowiska

Razem dla czystego środowiska

Wspólna akcja społeczna polegająca na sprzątaniu lasów i propagująca właściwe postawy

W piątek 2 września br. odbyło się sprzątanie terenów leśnych połączone ze spotkaniem z leśnikiem, zorganizowane wspólnie przez Nadleśnictwo Strzyżów, Gospodarkę Komunalną w Błażowej, Celowy Związek Gmin „Eko-Logiczni” oraz Szkołę Podstawową w Błażowej. W wydarzeniu wzięło udział około 180 dzieci z klas 4-8, opiekunowie i wychowawcy, pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego oraz leśnicy. Sześć grup około trzydziestoosobowych udało się na obszary leśne – dwa położone w sąsiedztwie miasta Błażowa, a cztery zlokalizowane w lasach na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa. Wyposażeni w worki na odpady segregowane oraz rękawiczki i chwytaki, uczestnicy akcji wyruszyli na tereny leśne pozbierać śmieci, a przy okazji posłuchać krótkich prelekcji o lesie i zadaniach leśników. W trakcie spotkania opowiedzieliśmy dzieciom i młodzieży o gatunkach drzew tworzących okoliczne lasy, o budowie lasu, zwierzętach w nim żyjących, funkcjach lasu, a także naszych zadaniach na rzecz zachowania zdrowych i trwałych lasów, z których wszyscy zarówno aktualnie korzystamy, jak i w przyszłości korzystać chcemy. Bardzo ważnymi kwestiami poruszanymi podczas spotkania były przykłady szkodnictwa leśnego, w tym zaśmiecanie oraz zasady zachowania się w lesie, dla przykładu utrzymanie czystości podczas wyjść do lasu i korzystania z infrastruktury turystycznej, zabieranie śmieci ze sobą w myśl zasady leave no trace. Podsumowaniem przekazanych informacji był test wiedzy o lesie przygotowany przez edukatora leśnego, który to uczniowie rozwiązywali w grupach. Towrzyszyły temu spore emocje, gdyż drugim po najważniejszym kryterium ilości zdobytych punktów, był czas w jakim uczniowie udzielili odpowiedzi. Grupy, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały nagrody główne, zaś pozostałe nagrody pocieszenia. Upominki ufundowało między innymi Nadleśnictwo Strzyżów. Wydarzenie zakończyło się podziękowaniami oraz wspólnym poczęstunkiem należącymi się za zaangażowanie w działanie uczniom, nauczycielom, pracownikom Gospodarki Komunalnej i Nadleśnictwa Strzyżów.

Tego typu akcje sprzątania, zwłaszcza te w których uczestniczą dzieci i młodzież, mają na celu propagowanie właściwych postaw wśród młodego pokolenia, uwrażliwianie go na problem zaśmiecenia terenów leśnych i zanieczyszczenia środowiska. Akcja zorganizowana przez kilka podmiotów pokazuje, że wspólnymi siłami możemy zrobić więcej i dawać dobry przykład działań przynoszących korzyści środowisku przyrodniczemu.