Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
Bo tętni w nas dobro
Bo tętni w nas dobro
18 grudnia br. Nadleśnictwo Strzyżów wzięło udział w akcji „Choinka dla życia”.
„Choinka dla życia” to ogólnopolska akcja polegająca na wręczeniu zielonego drzewka krwiodawcom, którzy w dniu 18 grudnia oddali krew w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Już po raz czwarty Lasy Państwowe włączyły się w to wydarzenie mające na celu promowanie idei honorowego krwiodawstwa.
Nadleśnictwo Strzyżów wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przygotowało akcję, która cieszy się dużym zainteresowaniem i z roku na rok jest coraz bardziej rozpoznawalna. Oddający krew usłyszeli o planowanej akcji w mediach bądź zostali miło zaskoczeni faktem, że za dar krwi w tym wybranym dniu otrzymają choinkę. Pierwszy honorowy krwiodawca przyszedł odebrać drzewko od leśników już niewiele po godzinie ósmej rano. Wśród krwiodawców były zarówno osoby, które oddają krew od lat, jak również takie które w środę 18 grudnia oddały krew pierwszy raz. Wręczenie naturalnej choinki każdemu z nich to dla nas wielka radość, że w ten sposób możemy im podziękować za dar życia, którym się dzielą. Odchodząc z pachnącą choinką wielu z krwiodawców żegnało się wyrażając nadzieję na spotkanie się za rok w grudniu z leśnikami pod Centrum Krwiodawstwa. Akcja „Choinka dla życia” to również okazja do rozmowy na temat korzystania z lasów, sposobów spędzania czasu w lesie, wyboru drzewka na święta, czy to naturalnego czy sztucznego oraz wymiany spostrzeżeń na temat prowadzonej przez Lasy Państwowe gospodarki leśnej i pracy leśników na rzecz dobra wspólnego jaki są lasy.