Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
Utrudnienia w korzystaniu ze szlaków - aktualizacja
Utrudnienia w korzystaniu ze szlaków - aktualizacja
Utrudnienia w korzystaniu ze szlaku turystycznego Trzech Pogórzy oraz Szlaku Edukacji Ekologicznej.
Informujemy, że z uwagi na planowe gospodarcze prace leśne we fragmencie kompleksu leśnego w Kakolówce Nawsiu (oznaczonym adresem leśnym 98b) zamknięty będzie krótki odcinek szlaku żółtego Trzech Pogórzy. Prace potrwają do 30.11.2025 r. Lokalizację utrudnień przedstawiono na mapie nr 1.
Z uwagi na prace polegające na zrywce i składowaniu drewna, utrudnione będzie również korzystanie z żółtego szlaku PTTK - Trzech Pogórzy w kompleksie leśnym nad Sołonką, w którym szlak przebiega drogą leśną. Lokalizację przedstawiono na mapie nr 2.
W miejscowości Cieszyna (Cieszyna - Mniszki) utrudnione będzie korzystanie z pieszego Szlaku Edukacji Ekologicznej ze względu na planowane prace leśne polegające na zrywce drewna. Lokalizację utrudnień w poruszaniu się po szlaku zamieszczono na mapie nr 3.
Przepraszamy za ograniczenia. Prosimy o dostosowanie się do zakazów wstępu umieszczonych na tablicach.
Jednocześnie prosimy o rozważne korzystanie z obszarów leśnych. Dołożymy starań, aby wyłączone fragmenty lasu były dostępne, jak najszybciej.