Wydawca treści
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
• opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
• analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
• program ochrony przyrody,
• określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Dla Nadleśnictwa Strzyżów obowiązuje "Plan Urządzenia Lasu sporządzony na lata od 2014 do 2023 dla Nadleśnictwa Strzyżów" wg stanu lasu na dzień 1 stycznia 2014 r. zatwierdzony pismem Ministra Środowiska nr DLP-I-611-42/29393/14/ŁP w dn. 17 lipca 2014 r.
Zestawienie powierzchni Nadleśnictwa Strzyżów oraz zakres zadań na okres obowiązywania planu, znajdują się w załączniku poniżej (.pdf).
Aneks do Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Strzyżów na lata 2014-2023 zatwierdzony przez Ministra Środowiska pismem zn. spr. DL-WGL.4100.53.2020 z dnia 1.10.2020, uzupełniający ww. plan urządzenia lasu o zakres planu zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000: Klonówka PLH180022, Ostoja Czarnorzecka PLH180027 oraz Wisłok Środkowy z Dopływami PLH180030, w częściach pokrywających się z obszarem będącym w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów.
Najnowsze aktualności
Strzyżowscy leśnicy na pikniku w Sanoku
Strzyżowscy leśnicy na pikniku w Sanoku
14 lipca br. wzięliśmy udział w pikniku rodzinnym na terenie Skansenu w Sanoku zorganizowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych.
Dla turystów zwiedzających w tym dniu Muzeum Budownictwa Ludowego, a także uczestników pikniku przygotowane były stoiska tematyczne nadleśnictw zgrupowanych w RDLP w Krośnie, pokaz filmu „Loret – leśnik z charakterem” oraz występy zespołów na scenie. Nie zabrakło gier i zabaw dla chętnych oraz atrakcji dla dzieci.
Stoisko Nadleśnictwa Strzyżów poświęcone było tematyce ziół i surowców niedrzewnych pochodzących z lasu. Partnerem nadleśnictwa w wydarzeniu była Zielarnia Strzyżowska ze Strzyżowa, która pełniła rolę wsparcia merytorycznego. Z przygotowanej na to wydarzenie tablicy zatytułowanej „Zioła naszych lasów” odwiedzający nasz namiot mogli dowiedzieć się o właściwościach wybranych gatunków roślin stosowanych w kuchni i medycynie naturalnej, rozpoznać przykładowe surowce zielarskie, tj. kwiaty lipy, pączki sosny, owoce dzikiej różny, owoce bzu czarnego, jarzębu pospolitego i bzu koralowego. Uzupełnieniem ekspozycji były grafiki roślin zielnych, krzewinek i krzewów leśnych oraz kolekcja nasion kliku gatunków drzew leśnych. Na pytania o zioła i ich stosowanie odpowiadali pracownicy Zielarnii – Anna i Michał. Chętni mogli również wziąć udział w zabawie w Leśne Koło Fortuny, tym razem przystosowane do przedstawianej tematyki zielarskiej.