Wydawca treści
Kilka słów o dokarmianiu ptaków
Kilka słów o dokarmianiu ptaków
Celem dokarmiania jest ułatwienie ptakom przetrwania trudnego okresu jesienno-zimowego. W tym czasie pogarszają się znacznie warunki życia ptaków, a mianowicie: zmniejszają się zasoby pokarmowe, krótki dzień nie zawsze pozwala na zdobycie wystarczającej ilości pożywienia, a opady atmosferyczne (śnieg, szadź, szron) ograniczają ptakom dostęp do pokarmu. Dzięki dokarmianiu pomożemy ptakom przeżyć do wiosny bez strat w ich liczebności, a także zachęcimy niektóre z nich do pozostania w naszym ogrodzie na dłużej.
Aby nasza pomoc ptakom była skuteczna, warto przestrzegać kilku wskazówek:
1. Dokarmianie należy rozpocząć przed nastaniem srogiej zimy, by ptaki znalazły karmę i przyzwyczaiły się do miejsca jej wykładania. Nie wolno przerywać raz rozpoczętego dokarmiania, lecz kontynuować do nastania wiosny (do końca kwietnia).
3. Karma powinna być stale i w nadmiarze wykładana w karmniku; dwa razy w ciągu dnia przed świtem lub wieczorem dnia poprzedniego oraz we wczesnych godzinach popołudniowych.
4. Nie należy wykładać solonych produktów, w szczególności solonej słoniny oraz zbyt dużej ilości resztek chleba, gdyż powodują one zakwaszanie układu pokarmowego ptaków.
5. Karmnik powinien być umieszczony 150-200 cm nad ziemią, by koty nie miały do niego łatwego dostępu. Ustawiamy go najczęściej w ogrodzie w pobliżu drzew i krzewów widocznych z okna, przywieszając do gałęzi lub przymocowując do wbitego w ziemię pala.
6. Wykładając urozmaiconą karmę można zaobserwować co i kiedy zjadają poszczególne gatunki ptaków. Jeśli pokarm w karmniku będzie zróżnicowany uda się zwabić nie tylko pospolite ptaki, ale również rzadsze gatunki.
Podstawowe rodzaje karmy i grupy ptaków, które je zjadają:
- słonina oraz innego rodzaju tłuszcze (smalec, łój) dla owadożernych: sikory, dzięcioły, kowalik, raniuszek.
- nasiona oleiste takie jak: słonecznik, rzepak, rzepik dla ziarnojadów do których zaliczają się: dzwoniec, zięba, grubodziób, czyżyk, szczygieł, gil.
- owoce i jagody: winogrona, jabłka (obierki, ogryzki), suszone owoce drzew i krzewinek (tarnina, głóg, dzika róża, jarzębina) oraz płatki zbożowe (owsiane, otręby pszenne) dla miękkojadów: kos, kwiczoł, drozd śpiewak, paszkot.
- kasza jęczmienna chętnie zjadana przez ptaki wszystkożerne takie jak: krukowate (gawron, kawka, sroka), gołębie oraz wróbel, mazurek.
Dokarmianie ptaków to sposób na obcowanie z przyrodą, które może przynieść wiele radości. Obserwowanie skrzydlatych istot pozwala na przyglądnięcie się ich ubarwieniu z bliska, poznanie ich zwyczajów i zachowań, a także relacji panujących między gatunkami. Być może zorganizowanie ptasiej stołówki rozwinie, zwłaszcza wśród najmłodszych pasję, która zaowocuje w przyszłości działaniami na rzecz ochrony natury.