Wydawca treści Wydawca treści

Zasady bezpiecznego korzystania z lasu

Będąc świadomym występujących zagrożeń, w lesie przebywasz na własną odpowiedzialność.

Potencjalne zagrożenia występujące w lesie

1. Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są spróchniałe i w każdej chwili mogą się przewrócić. Na terenach leśnych mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, bez wiedzy administracji leśnej, jak np. złomy, wywroty, złamane konary, czy też drzewa ścięte przez bobry.

2. Nierówny teren. W lesie jest wiele wystających korzeni, pni po ściętych drzewach, gałęzi. Szlaki leśne mają charakter terenowy, naturalny i nie posiadają specjalnych przystosowań zwiększających bezpieczeństwo, dlatego zachowaj szczególną ostrożność.

3. Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, pojazdy terenowe Służby Leśnej i inne. Po drogach przebiegają niekiedy jednocześnie szlaki rowerowe, po których mogą poruszać się rowerzyści lub ich grupy z różną prędkością. Drogi leśne mogą być udostępnione do ruchu publicznego, są wtedy OZNAKOWANE stosownymi znakami (sprawdź ich regulamin). Drogi mogą mieć różną nawierzchnię oraz koleiny i dziury.

4. Prace leśne. Tereny leśne mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych, zagrożenia pożarowego lub innych ważnych względów. Są wówczas oznakowane żółtymi tablicami informującymi o zakazie wstępu i jego przyczynie. Tablice takie ustawiana są przy drogach i szlakach leśnych oraz miejscach powszechnie uczęszczanych przez użytkowników. Należy bezwzględnie stosować się do zakazu wstępu na takie tereny. Nie należy też zbliżać się do pracujących maszyn leśnych, samochodów z drewnem w trakcie załadunku oraz do pracujących drwali i zrywkarzy. Obowiązuje bezwzględny zakaz zbliżania się, wchodzenia oraz siadania na stosach i mygłach drewna.

5. Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych.

6. Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.

7. Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Podczas silnych wiatrów czy burzy należy unikać pobytu w lesie.

8. Na terenach leśnych można spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich zauważenia należy powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu.

9. Rośliny i grzyby które mogą być trujące lub wywołać poparzenia.

10. Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników oraz inne zagrożenia trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia.

 

Zasady bezpiecznego przebywania w lesie

 

1. Stosuj się do zakazów wejścia na obszary, na które wstęp jest zabroniony. Miejsca te oznakowane są tablicami ostrzegawczymi.

2.  Osoby nieletnie powinny znajdować się pod opieką osób dorosłych i przebywać w zasięgu ich wzroku.

3. Idąc do lasu dostosuj odzież i obuwie do pory roku i panujących warunków atmosferycznych i terenowych. Odpowiednie obuwie pozwoli uniknąć wypadków podczas pokonywania ewentualnych przeszkód i nierówności terenu. Odpowiednia odzież, tj. najlepiej długi rękaw i długie nogawki, przewiewna odzież, nakrycie głowy, pozwoli uniknąć skaleczeń i zadrapań, ale również ochroni nas przez komarami i kleszczami.

4. Unikaj gęstego podszytu i podrostu oraz silnie zarośniętych powierzchni (np. wysokich i gęstych paproci, traw i jeżyn). To miejsca, w których chętnie przebywają kleszcze. Po powrocie do domu zdejmij ubranie i oglądnij ciało pod kątem obecności pajęczaków. Profilaktyka takich nawyków pomoże uniknąć chorób odkleszczowych.

5. Jeśli nie znasz kompleksu leśnego, przez który wędrujesz, poruszaj się wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Pozwoli to uniknąć zabłądzenia. W poruszaniu się zawsze pomocna będzie mapa krajoznawcza obszaru oraz mobilna aplikacja mapowa. Na dłuższe wyprawy zabieraj w pełni naładowany telefon oraz plecak z prowiantem i napojem.

6. Unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami. Obserwuj z daleka, z bezpiecznej odległości. Nie prowokuj kontaktu z dzikimi zwierzętami, np. przez dokarmianie, nieuzasadnione zbliżanie się do nich.

7. Nie dotykaj, nie próbuj roślin i grzybów, których nie znasz.

8. Nie podchodź do miejsc niebezpiecznych.

9. Zawsze prowadź psa na smyczy. Pies puszczony luzem może wejść w kontakt z dzikim zwierzęciem, które z kolei może być niebezpieczne dla Ciebie.

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

sprzedaż

sprzedaż

W Nadleśnictwie Strzyżów prowadzona jest sprzedaż drewna, a w okresie świątecznym również sprzedaż choinek.

Nadleśnictwo Strzyżów informuje, że w związku z zawieszeniem w 2015 roku produkcji szkółkarskiej w Leśnictwie Godowa, nie prowadzi srzedaży sadzonek.

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna realizowana jest w oparciu o obowiązujące Zarządzenie Nr 71 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27.09.2013 r. w sprawie zasad sprzedaży drewna w Państwowych Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Aktualnie obowiązujące ceny drewna znajdują się w załączniku poniżej.

 

Informacje dotyczące sprzedaży detalicznej drewna

1. Sprzedaż detaliczna drewna na asygnaty prowadzona jest w kancelariach leśnictw w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w godzinach 8.00 - 11.00.

 

Szczegołówe informacje dotyczące sprzedaży detalicznej drewna:

1. Asygnata potwierdza zakup drewna przez nabywcę w niej wskazanego i uprawnia do wydania drewna na jego rzecz, albo może być stosowana jako asygnata porachunkowa potwierdzając rozchód drewna na potrzeby Nadleśnictwa, nieodpłatne przekazanie drewna innym osobom bądź podmiotom lub nabycie drewna przez pracownika PGL Lasy Państwowe w ramach deputatu opałowego.

2. Wystawiana jest w 3 egzemplarzach (dla kupującego, wystawiającego asygnatę i biura Nadleśnictwa) 

3. Sprzedaż na asygnatę odbywa się bezpośrednio na rzecz kupującego lub za pośrednictwem osoby przez niego upoważnionej. Osoba kupująca składa na asygnacie podpis akceptując warunki kupna-sprzedaży dostępne do publicznego wglądu wraz z cennikiem detalicznym w miejscu sprzedaży.

4. Na asygnacie potwierdzającej zakup stosuje się ceny zawarte w cenniku detalicznym wydanym przez Nadleśniczego.

5. Wystawiający asygnatę winien wpisać na niej informację o rodzaju ceny przez niego zastosowanej z uwagi na położenie drewna, tj. "loco skład" lub "loco las".

6. W przypadku, gdy w związku ze sprzedażą drewna na asygnatę konieczne jest wystawienie paragonu fiskalnego, paragon należy wystawić niezwłocznie po wystawieniu asygnaty.

7. Przy sprzedaży na asygnatę za zakupione drewno przyjmowana jest płatność gotówką, preferowaną formą płatności jest płatność bezgotówkowa (karta płatnicza, BLIK, płatność telefonem). Asygnata wystawiana jest wyłącznie przez osoby upoważnione przez Nadleśniczego do przyjmowania gotówki, w szczególności leśniczego lub osobę go zastępującą. Asygnata pozarachunkowa na rzecz dowolnej osoby mozę być wystawiona wyłącznie po uzyskaniu pisemnego zlecenia na ściśle określoną ilość drewna.

8. W momencie zakupu drewna na asygnatę prawo do rozporządzenia nim nabywa kupujący. 

9. Odbiór drewna przez kupującego odbywa się w dniu sprzedaży drewna lub w inne dni robocze w godzinach pracy Nadleśnictwa w miejscu i terminie uzgodnionym pomiędzy leśniczym i kupującym.

10. Drewno odbiera bezpośrednio kupujący lub osoba przez niego upoważniona, przy czym wydający może każdorazowo żądać pisemnego upoważnienia i dowodu tożsamości osoby zamierzającej odebrać kupione drewno.

11. Przed każdorazowym opuszczeniem miejsca wydatku przez załadowany całością lub częścią zakupionego drewna pojazd wydający i odbierający winni wpisać na egzemplarzu asygnaty należącym do kupującego datę i ilość odebranego drewna oraz potwierdzić to swoimi czytelnymi podpisami. 

12. Wydający drewno winien ewidencjonować wydatek drewna zakupionego na asygnatę poprzez odkontowanie informacji o nim w przechowywanych przez wystawiającego kopiach asygnat. 

13. Zakupione produkty wydaje się po przedstawieniu reprezntującemu Nadleśnictwo Strzyżów wydającemu dowód nabycia i pisemnym potwierdzeniem odbioru. 

14. Z chwilą wydania rzeczy na nabywającego przechodzą korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy.

15. Osoba sprzedająca lub wydająca produkt może żądać okazania dokumentów potwierdzających tożsamość nabywcy i odbierającego produkt, jak również upoważnienia nabywcy dla osoby go reprezentującej (w tym dla odbierającego), jeżeli w związku z kupnem-sprzedażą wystawiany jest imienny dokument potwierdzający transakcję. 

16. Odbiór i wywóz odbywa się w czasie i drogami wewnętrznymi wyznaczonymi przez wydającego.

17. O ile w dokumencie potwierdzającym kupno-sprzedaż nie określono inaczej, przyjmuje się, że termin odbioru produktów nabytych w miejscu pozyskania lub na składach leśnych wynosi 14 dni zaś nabytych na składach handlowych wynosi 1 dzień.

18. Przed upływem terminu odbioru wydający może jednokrotnie zgodzić się na jego przedłużenie o nie dłużej niż 14 dni, jeżeli z uzasadnionych przyczyn nabywca nie może dokonać odbioru w terminie pierwotnie określonym.