Asset Publisher
Dolna Wisłoka z Dopływami PLH180053
Ogółem obszar zajmuje 453,69 ha, z czego w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa leży 3,09 ha (0,7%). W całości położony jest poza gruntami w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów.
Obszar obejmuje Wisłokę (dwa odcinki: Podleszany – ujście Wielopolki w Brzeźnicy, Dębica – ujście Chotowskiego Potoku ) oraz kilka bocznych dopływów: Breń Stary (na odcinku od mostu na trasie Gawłuszowice – Ostrówek do ujścia), Młynówkę, Kanał Białoborski i Rudę (na odcinku od Dobrynina do ujścia), Tuszymkę (na odcinku od mostu w Cierpiszu do ujścia), Grabinkę i Czarną (od ujścia Jasionej w Żdżarach do ujścia), Potok Chotowski (od granicy województwa do ujścia), Wielopolskę (między Glinikiem a Wielopolem Skrzyńskim).
Został zaprojektowany do ochrony zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. Z ryb wymienionych w załączniku II Dyrektywy Rady 92/43/EWG występuje tu 9 gatunków, przy czym 6 z nich ujętych jest jako przedmiotu ochrony. Są to: minóg strumieniowy Lamperta planeri, boleń Aspius aspius, koza Cobitis taenia, głowacz białopłetwy Cottus gobio, piskorz Misgurnus fossilis i brzanka Barbus meridionalis. Bytują tu również: kiełb białopłetwy Gobio albipinnatus, łosoś atlantycki Salmo salar, różanka Rhodeus sericeus amarus oraz niewielki małż z rodziny skójkowatych Unionidae – skójka gruboskorupowa Unio crassus, a nad brzegami ponadto: bóbr Castor fiber, wydra Lutra Lutra, traszka grzebieniasta Triturus cristatus i kumak nizinny Bombina bombina.
W łożysku rzek włączonych do Obszaru zachowały się również cenne siedliska przyrodnicze charakterystyczne zarówno dla wód jak i części przykorytowej. Najbardziej rozpowszechnione są łęgi – wierzbowe i wierzbowo-topolowe, miejscami także olszowo-jesionowe (siedlisko o kodzie 91E0), którym, zwykle wąskim pasem, towarzyszą ziołorośla nadrzeczne (siedlisko o kodzie 6430).
Asset Publisher
Leśnicy na największej imprezie rolniczej w kraju
Leśnicy na największej imprezie rolniczej w kraju
15 i 16 czerwca br. Nadleśnictwo Strzyżów wzięło udział w V Krajowych Dniach Pola
Organizatorem największego wydarzenia rolniczego w kraju – V Krajowych Dni Pola, był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. W odpowiedzi na zaproszenie ośrodka do włączenia się w tworzenie tego wydarzenia, Nadleśnictwo Strzyżów i Nadleśnictwo Głogów uczestniczyły w nim udział reprezentując Lasy Państwowe. Dla uczestników Dni Pola leśnicy przygotowali stoisko edukacyjno-promocyjne, degustację produktów marki Dobre z Lasu oraz pokaz bartnictwa i wyrobu rękodzieła tradycyjnymi metodami. Pod namiotami wystawienniczymi nadleśnictw zorganizowano stoisko promocyjno-edukacyjne wyposażone w kolekcję nasion i szyszek, postery nt. wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, przykładowe przedmioty wykonane z drewna, tablice tematyczne dotyczące drewna, budowy drzewa, niedrzewnych pożytków pochodzących z lasu oraz programu „Zanocuj w lesie”. Celem prezentacji była promocja drewna stanowiącego naturalny odnawialny surowiec i towarzyszący człowiekowi w wielu dziedzinach życia, promocja zdrowej żywności pochodzącej z polskich lasów oraz społecznych funkcji lasu których przykładem jest program „Zanocuj w lesie”. Uzupełnieniem przygotowanej ekspozycji były wydawnictwa, ulotki i foldery promocyjne opisujące działalność Lasów Państwowych, teren Nadleśnictwa Strzyżów, prezentujące markę Dobre z Lasu, walory naturalnego surowca jakim jest drewno oraz dotyczące bezpiecznego grzybobrania i gatunków grzybów. Pracownicy Nadleśnictw udzielali informacji na temat możliwości zakupu drewna, zakupu sadzonek bądź doradzali w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej w lasach innych form własności. Przygotowano również ofertę edukacyjną dla najmłodszych, młodzieży oraz całych rodzin w formie zabawy, tj. gry wiedzy w Leśne Koło Fortuny, drewnianych puzzli i klocków do układania oraz tropów zwierząt. Za udział i zaangażowanie w zabawę uczestnicy otrzymywali drobne gadżety z logo LP i nazwą Nadleśnictwa. W niedzielę 16 czerwca wystąpił również Zespół Sygnalistów Leśnych "Echo Karpat" Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Krótki koncert sygnalistów przeplatany był opowieściami o tradycji grania na rogach myśliwskich, rodzajach instrumentów i działalności Zespołu.
Obok namiotów Nadleśnictw Strzyżów i Głogów trwała promocja żywności pochodzącej z polskich lasów. Swoje wyroby zaprezentował oraz prowadził degustację sklep marki Dobre z Lasu. Obecni na stoisku pracownicy udzielali informacji, doradzali oraz częstowali dziczyzną, miodami i przetworami. Była to doskonała okazja, aby spróbować jak smakuje zdrowa żywność pochodząca z polskich lasów.
Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany pokaz bartnictwa polegający na: pokazie dziania barci w kłodach sosnowych, pokazie posługiwania się leziwem tj. techniki wchodzenia na drzewo bartne za pomocą leziwa oraz narzędzi służących do pracy bartnikowi. Pokaz przygotował Piotr Piłasiewicz należący do Bractwa Bartnego działającego w Puszczy Augustowskiej na rzecz odtworzenia pszczół żyjących w Puszczy oraz dążących do odrodzenia się tradycji bartniczych. Podstawowym celem Bractwa jest tworzenie barci i opieka nad nimi. To barcie bowiem stanowią naturalne siedliska pszczoły środkowoeuropejskiej linii Augustowskiej. Bartnicy z Bractwa Bartnego wspomagają zakładanie nowych barci, nie tylko w lasach Puszczy Augustowskiej, lecz także w całej Polsce, na Łotwie i Białorusi. Cele realizują poprzez organizację szkoleń, warsztatów, wymianę doświadczeń i współpracę z osobami zaangażowanymi w bartnictwo w innych części kraju oraz poza jego granicami, organizację wystaw, pokazy, prowadzenie lekcji i działalność wydawniczą. W trakcie Dni Pola bartnik chętnie opowiadał o swojej profesji i odpowiadał na pytania zainteresowanych osób, których nie brakowało. Wzrok uczestników wydarzenia przyciągał również rękodzielnik wyrabiający głównie misy i łyżki tradycyjnymi metodami. Używając dawno już zapomnianych narzędzi Pan Krzysztof Rodak dłubał w drewnie lipowym dużą łyżkę i misę oraz zaprezentował swoje dotychczasowe przedmioty z drewna różnych gatunków drzew.
Udział podkarpackich leśników w V Krajowych Dniach Pola Boguchwała 2024 był sposobnością do przedstawienia społeczeństwu działalności Lasów Państwowych na rzecz zdrowych i trwałych lasów, zaakcentowania wielorakich funkcji lasu – przyrodniczych, społecznych i gospodarczych oraz związanych z tym dóbr, z których wszyscy jako społeczeństwo korzystamy.