Asset Publisher Asset Publisher

Historia

Tereny, na których położone są lasy nadleśnictwa były zasiedlane i gospodarczo użytkowane przez człowieka od neolitu (odpowiadającego w przybliżeniu okresowi atlantyckiemu), o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. Badania archeologiczne potwierdzają również pobyt człowieka na tych ziemiach w okresie wcześniejszym (okres paleolitu schyłkowego).

Według materiałów Zakładu Archeologii Małopolski PAN stałe osadnictwo typu rolniczego (z konieczności eliminującego lasy) pojawiło się już około 5000 lat p.n.e. Trwająca prawie 7000 lat gospodarka człowieka wycisnęła piętno na zachowanych do chwili obecnej lasach. W czasie tworzenia się państwowości polskiej w IX i X wieku zaczęły powstawać liczne grodziska obronne. Równocześnie rozwijała się akcja osiedleńcza, dzięki nadaniom ziemskim. Intensywny proces osiedleńczy przypada na XIII – XV wiek. W XIV i XV wieku rozwijają się liczne miasta i miasteczka przy głównych traktach handlowych. Wzdłuż Wisłoka prowadził szlak handlowy na Węgry. Jeszcze w XIV wieku istniały na tych terenach znaczne obszary leśne, które zmniejszały się wraz z postępującą akcją osiedleńczą, a następnie – wyrębem drewna w celach handlowych. W pierwszej kolejności (szczególnie od XIV wieku) wytrzebiono stopniowo naturalne lasy Puszczy Karpackiej rozpoczynając od miejsc o najbardziej urodzajnych glebach, sprzyjającym ukształtowaniu terenu i korzystnym klimatycznie nachyleniu zboczy. Od XV wieku zasiedlano dalsze tereny w kierunku południowym. Występowanie żyznych gleb pyłowych było powodem przejmowania ich pod uprawy rolnicze, stąd aktualnie mała jest lesistość tej części pogórza. Lasy zachowały się prawie wyłącznie na terenach, których zajęcie pod uprawę było utrudnione lub wręcz niemożliwe (szczytowe partie wzniesień, strome zbocza, głęboko wcięte doliny potoków). Momentem przełomowym dla zbiorowisk leśnych było zastosowanie zrębów zupełnych i wprowadzenie odnowień sztucznych (zwłaszcza sosny – gatunku obcego ekologicznie i geograficznie) rozpoczętych w drugiej połowie XIX wieku w miejsce trwających całe poprzednie tysiąclecia odnowień naturalnych - spontanicznych.  Ostateczna wielkość powierzchni leśnej ukształtowała się w pierwszej połowie XIX wieku.

Lasy Nadleśnictwa Strzyżów zostały dodatkowo zdewastowane w wyniku działań II wojny światowej, oraz działalności plądrowniczej okolicznej ludności w okresie powojennym. Brak operatów i jakichkolwiek archiwalnych dokumentów o gospodarce leśnej do 1945 roku, uniemożliwia dokonanie dokładnej analizy stanu lasu i gospodarki w tym okresie. Nadleśnictwo w obecnym kształcie administracyjnym zostało utworzone w 1977 roku z poprzednio istniejących nadleśnictw: Błażowa, Strzyżów i Wiśniowa. Lasy wchodzące w skład w/w nadleśnictw stanowiły przed II wojną światową w większości własność prywatną, należącą do różnej wielkości majątków ziemskich oraz do drobnych właścicieli, a tylko niewielka część lasów należała do Skarbu Państwa. Na mocy dekretu PKWN z dnia 12.12.1944r. zostały one upaństwowione.

Nadleśnictwo Strzyżów usytuowane jest w środkowo – zachodniej części województwa podkarpackiego. Organizacyjnie podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W jego skład wchodzi jeden obręb leśny o nazwie Strzyżów. Obejmuje ono 12 leśnictw: Babica, Cieszyna, Godowa, Hermanowa, Hyżne, Kąkolówka, Kozłówek, Łączki, Łętownia, Niebylec, Sołonka, Wola Zgłobieńska.

Nadleśnictwo zarządza w imieniu Skarbu Państwa gruntami o powierzchni 12958,58 ha, w tym powierzchnia leśna zajmuje 12763,91ha. Grunty Nadleśnictwa znajdują się na terenie 5 powiatów i 22 gmin miejskich i wiejskich, a zasięg terytorialnego działania obejmuje również miasto Rzeszów. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się na terenie miasta Strzyżów, przy ulicy Mostowej 9 (leśnictwo Łętownia, oddz. 323k).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Stoisko leśników pełne darów lasu

Stoisko leśników pełne darów lasu

Stoisko promocyjne Nadleśnictwa Strzyżów podczas Czudeckiego Jarmarku Kulturalnego „Dary lasu”

28 sierpnia br. na Rynku w Czudcu odbył się „Czudecki Jarmark Kulturalny – Dary lasu”. Letnie wydarzenie kulturalne zgromadziło zarówno wielu wystawienników, lokalnych rzemieślników, jak również mieszkańców i przybyłych gości chcących zapoznać się z ich działalnością. W odpowiedzi na zaproszenie organizatora wydarzenia - Ośrodek Kultury w Czudcu, przygotowaliśmy słowną prezentację Nadleśnictwa oraz stoisko promocyjne związane z tematem jarmarku czyli darami lasu.

Tuż po oficjalnym otwarciu i występach pierwszych zespół taneczno-muzycznych, zaprezentowaliśmy obecnym na płycie rynku uczestnikom działalność Nadleśnictwa Strzyżów. W krótkim wystąpieniu przedstawiliśmy położenie geograficzne, rzeźbę terenu, scharakteryzowano szatę roślinną i faunę lasów obszaru nadleśnictwa oraz omówiono najważniejsze zadania leśników związane z utrzymaniem i zachowaniem zdrowych trwałych drzewostanów. W wypowiedzi zaakcentowano również treści nawiązujące do tematu jarmarku czyli darów lasu. Nie zabrakło zatem wzmianki o drewnie licznych rodzimych gatunków drzew wykorzystywanym w codziennym życiu i w wielu gałęziach przemysłu. Wymieniono krzewy leśne dostarczające kwiatów, owoców i nasion, z których chętnie korzystamy w kuchni i medycynie naturalnej. Mówiąc o darach lasu, nie sposób było pominąć tematu grzybobrania i bogatego w gatunki świata grzybów. Doskonale wiemy, że w Polsce tradycja zbierania i spożywania grzybów jest bardzo silna. Oprócz materialnych darów lasu, zwrócono uwagę także na niematerialne korzyści które las dostarcza, a związane z przebywaniem w lesie tj. odpoczynkiem i relaksem na łonie natury czy sportem i rekreacją. Na zakończenie zaproszono do odwiedzenia stoiska Nadleśnictwa Strzyżów i zapoznania się z leśną ekspozycją.

Dla uczestników jarmarku przygotowaliśmy promocję produktów „Dobre z lasu”, wśród których były m.in. konfitury i przetwory z borówek, owoców jarzębiny i dzikiej różny, pachnące syropy z kwiatów bzu czarnego, suszone owoce jarzębiny, głogu, a także suszone i marynowane grzyby oraz tradycyjne leśne herbaty oraz nietypowe herbatki ziołowe na patyku. Odwiedzający wystawę mogli również zapoznać się z przepisami pochodzącymi z publikacji Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych „Dobre z lasu”. Leśną ekspozycję tworzyły także tablice tematyczne o darach lasu i drewnie, kolekcja szyszek i nasion oraz prezentacja przykładowych wyrobów z drewna. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci oraz konkurencji dla dorosłych. Na odważnych czekała przygotowana z szyszek, nasion, trotów i liści sensoryczna ścieżka zdrowia, chętni do sprawdzenia swojej wiedzy o lesie rozwiązywali „Leśną krzyżówkę”, a najmłodsi ochoczo kręcili kołem fortuny i losowali leśne zagadki. Za udział w zabawie jej uczestnicy otrzymali drobne upominki i materiały promocyjno-edukacyjne od leśników.