Web Content Display
Zespół Lokalnej Współpracy
Nadleśnictwa prowadzą gospodarkę leśną w oparciu o dokument o nazwie Plan Urządzenia Lasu. Dokumentację tworzą: opis ogólny lasów oraz terenu nadleśnictwa (charakterystyka), program ochrony przyrody, ocena oddziaływania planu na środowiska oraz materiały kartograficzne (mapy). Dokumenty te w szczegółach określają zadania z zakresu gospodarki leśnej, które są realizowane w nadleśnictwie. PUL sporządzany jest na 10 lat.
Na etapie opracowywania planu jego projekt czy założenia do planu są upublicznione i podlegają konsultacjom społecznym, co wynika z przepisów prawa. Ważne aby konsultacje były uzupełnione i poparte dialogiem społecznym prowadzonym ze wszystkimi zainteresowanymi stronami tj. przedstawicielami samorządów, lokalnej społeczności, lokalnych organizacji zajmującymi się ochroną środowiska i przyrody, turystyką czy edukacją społeczeństwa.
Zespoły Lokalnej Współpracy mają być głosem lokalnej społeczności wyrażającym potrzeby kształtowania w wybranym obszarze szczególnych funkcji lasu np. w zakresie zagospodarowania turystycznego, podmiotem służącym wymianie informacji pomiędzy społeczeństwem a nami, wspierającym komunikowanie się i poprawiającym dialog. Zespoły Lokalnej Współpracy, to odpowiedź również na rosnącą potrzebę partycypacji społecznej w zarządzaniu lasami. W dalszej perspektywie rozwiązania powstałe w ramach prac Zespołu i konsultowane z nadleśnictwem mogą i powinny być wykorzystywane do tworzenia nowego projektu planu urządzenia lasu, w tym do wyznaczenia lasów o zwiększonej funkcji społecznej.
Zespół Lokalnej Współpracy powołany przy Nadleśnictwie Strzyżów liczy 16 członków. W skład Zespołu wchodzą reprezentanci gmin i powiatów z terenu Nadleśnictwa, przedstawiciele podmiotów zajmujących się organizowaniem turystyki w regionie, przyrodnicy i przedstawiciele świata nauki, jak również społecznicy i przedsiębiorcy z sektora leśno-drzewnego.
W skład Zespołu Lokalnej Współpracy wchodzą:
Marek Armata – dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Frysztaku
Stanisław Bator – przedsiębiorca drzewny prowadzący zakład usług leśnych
Agata Gadziała – Burmistrz Strzyżowa
Dominik Gorzynik – radny Gminy Tyczyn
Dawid Gątarski – przedstawiciel branży turystycznej menedżer w Siedlisku Janczar w Pstrągowej,
Marcin Hendzel – Starostwo Powiatowe w Ropczycach
Tomasz Dudek – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego
Łukasz Kuczmarz – przewodnik PTTK, przewodnik górski beskidzki prowadzący własną działalność
Marcin Kut – wójt Gminy Wiśniowa
Łukasz Łuczaj - profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, botanik
Mateusz Maciejczyk – radny Miasta Rzeszów
Elżbieta Wiśniowska-Midura – kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Strzyżowie
Ryszard Wacko – dyrektor Zespołu Szkół w Czudcu
Agnieszka Wałach – sekretarz Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rzeszowie
Małgorzata Wojnowska –dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa
Jan Ziarnik – Wójt Gminy Frysztak
Decyzja, regulamin oraz protokoły ze spotkań Zespołu Lokalnej Współpracy znajdują się w załącznikach.