Wydawca treści
NATURA 2000
Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody, która uzupełnia dotychczasowy system obszarów i obiektów chronionych.
Za obszary Natura 2000 uznaje się tereny najważniejsze dla zachowania zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin, zwierząt czy charakterystycznych siedlisk przyrodniczych, mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych Europy, czyli tzw. różnorodności biologicznej.
Sieć obszarów Natura 2000, obejmuje:
- Obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO);
- Specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO);
- Obszary mające znaczenie dla Wspólnoty (OZW) – projektowane specjalne obszary ochrony siedlisk, zatwierdzone przez Komisję Europejską w drodze decyzji.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajdują się trzy obszary o znaczeniu dla Wspólnoty Klonówka PLH180022, Wisłok Środkowy z Dopływami PLH180030, Dolna Wisłoka z Dopływami PLH180053 oraz jeden projektowany – Ostoja Czarnorzecka PLH180027.
Dwa obszary, tj. Klonówka i Wisłok Środkowy z Dopływami, obejmują grunty w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów.
Najnowsze aktualności
Las trwa, zmieniają się wokół ludzie
Las trwa, zmieniają się wokół ludzie
Uczciliśmy zasłużone przejście na emeryturę.
30 stycznia w Nadleśnictwie Strzyżów w trakcie narady podsumowującej poprzedni rok, odbyło się pożegnanie leśniczego Leśnictwa Hermanowa- Stanisława Bednarza, który końcem tego miesiąca przeszedł na emeryturę. W gronie przyjaciół, kolegów i koleżanek, w gronie leśnej braci, padły słowa podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz polskich lasów, za dobrą współpracę, koleżeństwo i wzajemny szacunek. Życzyliśmy świeżemu emerytowi zdrowia, wielu lat dobrze spędzanego wolnego czasu i cieszenia się codziennością. Na pamiątkę od załogi Nadleśnictwa Strzyżów leśniczy otrzymał album ze zdjęciami dokumentującymi pracę w zawodzie leśnika. Podczas uroczystości miało miejsce również symboliczne przekazanie buławy leśniczego, tj. atrybutu leśniczego najstarszego wiekiem. Otrzymał ją Leśniczy Józef Czech.
Leśniczy Stanisław Bednarz przez 32 lata gospodarzył w lasach Leśnictwa Hermanowa położonych wokół takich miejscowości jak Hermanowa, Straszydle i Nowy Borek. Przez ten czas wiele się zmieniło, zarówno w otoczeniu przyrodniczo-leśnym (wymiana pokoleń lasu, rozrost miejscowości, nowe osiedla, nowe obiekty infrastruktury), jak i w samym sektorze leśno-drzewnym (umaszynowienie prac, komputeryzcja i cyfryzacja, nowe obowiązki). Zmieniają się okoliczności i ludzie, a las trwa.
W trakcie spotkania poznaliśmy również obsadę leśnictwa Hermanowa po zmianach. Stanowisko leśniczego w tym leśnictwie objął Andrzej Kudła, dotychczasowy podleśniczy leśnictwa, a podleśniczym Hubert Faraś. Gratulujemy!