Wydawca treści
Struktura organizacyjna
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity: Dz.U. Nr 12 poz. 59 z 2011 r z późn. zm.), przepisów wykonawczych do ustawy i statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia Nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasów Państwowych.
Nadleśniczy kieruje całokształtem działalności nadleśnictwa na zasadzie jednoosobowego kierownictwa.
Strukturę organizacyjną nadleśnictwa stanowią:
1) biuro nadleśnictwa,
2) leśnictwa,
3) straż leśna.
W skład biura nadleśnictwa wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1) działy:
- gospodarki leśnej, kierowany przez zastępcę nadleśniczego,
- finansowo-księgowy, kierowany przez głównego księgowego,
- administracyjno-gospodarczy, kierowany przez sekretarza.
2) stanowiska pracy:
- ds. kontroli – inżynier nadzoru,
- strażnicy leśni,
- ds. pracowniczych,
- ds. bezpieczeństwa i higieny pracy,
- ds. ochrony informacji niejawnych,
- administrator SILP,
- stażysta.
Szczegółową organizacje nadleśnictwa określa Regulamin Organizacyjny ustalony przez nadleśniczego.
Najnowsze aktualności
„Wiosenne sadzenie lasu”
„Wiosenne sadzenie lasu”
Akcja sadzenia lasu w ramach inicjatywy „Lasy na nowe 100-lecie”
27 marca wspólnie z uczniami z okolicznych szkół, a także samorządowcami posadziliśmy las w ramach inicjatywy „Lasy na nowe 100-lecie”. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów przypadającego na 21 marca. W sadzeniu wzięli udział: Starosta Strzyżowski – Robert Godek, Burmistrz Strzyżowa – Agata Gadziała, Zastępca Burmistrza Strzyżowa – Ewa Szela, Wójt Gminy Frysztak – Jan Ziarnik oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej – Rafał Rutyna. W wydarzeniu uczestniczyły również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku, Szkoły Podstawowej w Godowej oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie. Młode drzewka posadziliśmy w lesie w Paśmie Brzeżanki. Wysadzone zostało około 1000 sadzonek buka zwyczajnego na powierzchni gdzie rósł świerk pospolity. Usychające i wydzielające się z lasu świerki zastąpione zostały bukiem zwyczajnym. To gatunek, który lepiej będzie sobie radził w zmieniających się warunkach klimatycznych. Wydarzenie miało również wymiar edukacyjny. Była to swoista lekcja przyrody, w ramach której uczestnicy mieli okazję poznać tajniki pracy w lesie, dowiedzieć się jak poprawnie posadzić drzewo oraz spędzić czas aktywnie na łonie natury w kontakcie z lasem. Sadzeniu towarzyszyło wielkie zaangażowanie, uśmiech i dobrze spędzony czas w lesie i dla lasu, który będzie trwał dla przyszłych pokoleń.
Dziękujemy uczestnikom za udział w akcji.
Polecane artykuły
Rezerwat Mójka
Rezerwat Mójka
Rezerwat został utworzony dnia 25 lipca 1997 roku na powierzchni 288,80 ha w leśnictwie Kąkolówka (oddz. 81-89) w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych kompleksów lasu bukowo-jodłowego oraz osiedlonego w zbiorowiskach wodno-błotnych bobra.
Rezerwat leży w granicach Hyżnieńsko-Gwoźnickiego OChK. Do najcenniejszych elementów przyrody rezerwatu, stanowiących główny przedmiot ochrony, należą ekosystemy leśne tworzone przez lasy jodłowe ze znacznym udziałem buka.
Na uwagę zasługuje obecność wilgotnego podzespołu żyznej buczyny karpackiej z czosnkiem niedźwiedzim, kwaśnej buczyny górskiej a także nadrzecznej olszyny górskiej.
Cenną fitocenozą jest również grąd subkontynentalny. Bogactwo florystyczne wyraża się obecnością 340 gatunków roślin naczyniowych, w tym 24 chronionych ( 18 objętych ochroną ścisłą). Na uwagę zasługuje wśród nich: listera jajowata, storczyk szerokolistny i plamisty, podkolan biały, cebulica dwulistna, podrzeń żebrowiec, widłaki: goździsty, jałowcowaty i wroniec, kłokoczka południowa i zimowit jesienny. Za szczególną osobliwość florystyczną rezerwatu należy uznać rosnący tu w znacznym skupieniu czosnek niedźwiedzi.
W drzewostanach rezerwatu występują okazałe, wiekowe egzemplarze drzew spełniających kryteria pomników przyrody, z których na szczególną uwagę zasługuje buk o oddz. 86b, osiągający obwód 310 cm. Interesująca jest fauna omawianego obiektu na czele z bobrem europejskim, z pozostałych gatunków należy wymienić: dzięcioła trójpalczastego, salamandrę plamistą. Na terenie rezerwatu pojawia się również bocian czarny. W rezerwacie można odnaleźć kilka interesujących elementów przyrody nieożywionej, np. w południowo-wschodniej jego części znajduje się interesujący kamień będący pomnikiem przyrody.
Na granicy oddziałów 84h oraz 87a, w dolinie potoku, znajduje się rumowisko skalne z naniesionych przez potok różnej wielkości głazów i kamieni. Na potoku występują niewielkie, ale dość liczne wodospady.
Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka przyrodniczo - edukacyjna. Utworzona wspólnym wysiłkiem Gminy Błażowa i Nadleśnictwa Strzyżów.