Zanocuj w lesie
Program "Zanocuj w lesie" został wznowiony na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Strzyżów.
W ramach programu "Zanocuj w lesie" Nadleśnictwo Strzyżów wyznaczyło trzy obszary, na których dopuszczona jest ta forma turystyki polegająca na biwakowaniu w lesie. Dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, a także osób chcących przenocować pod gołym niebem w lesie, to propozycja rekreacyjnego spędzania czasu na łonie natury.
Informujemy, że w związku ze zmianami w regulaminie (załącznik nr 1), dopuszcza się używanie kuchenek gazowych na wyznaczonych w ramach programu obszarach położonych na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów. Zachęcamy do zapoznania się z opisanymi w regulaminie warunkami korzystanie z kuchenek.
Z uwagi na rozległy zasięg terytorialny oraz walory przyrodnicze-krajobrazowe Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego na terenie Nadleśnictwa Strzyżów wyznaczyliśmy trzy obszary:
1. Obszar „Hamakownia 1” w kompleksie Wielki Las nad Czudcem (oznaczony jest na mapie nr 1 powyżej).
2. Obszar „Hamakownia 7” pomiędzy grzbietem Pasma Jazowej a miejscowością Kozłówek i Oparówka (oznaczony jest na mapie nr 2 powyżej).
3. Obszar „Hamakownia 11” pomiędzy miejscowościami Sołonka, Baryczka i Blizianka oraz pomiędzy grzbietem Pasma Wilczego nad Gwoźnicą a miejscowością Lecka przysiółek Wenecja i Białka (oznaczony jest na mapie nr 3 powyżej).
Lokalizacja obszarów widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji mobilnej Banku Danych o Lasach (mBDL), którą pobierzesz pod linkiem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ Z menu wybierz: mapy BDL\mapa zagospodarowania turystycznego.
Pamiętaj! Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1. Regulaminem korzystania z obszaru (załącznik nr 1)
2. Miejscami wyznaczonymi do rozpalenia ogniska, czy są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać.
Miejsca wyznaczone do palenia ognisk znajdują się na skraju obszarów objętych programem (zaznaczono je na mapach obszaru powyżej).
Są to pola turystyczne Nadleśnictwa Strzyżów:
1. Pole turystyczne przy rezerwacie „Wielki Las” (obszar „Hamakownia 1”)
2. Pole turystyczne „Gajówki”, pole turystyczne w Sołonce i pole turystyczne „U gajowego Gienka” (obszar „Hamakownia 11”).
oraz miejsce wyznaczone do palenia ognisk (dla obszaru „Hamakownia 7”).
Informacja na temat wszystkich miejsc wyznaczonych do rozpalania ognisk znajduje się również na mapie: https://strzyzow.krosno.lasy.gov.pl/gdzie-zapalic-ognisko
3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Znajdziesz ją na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy Z menu wybierz: mapy BDL\mapa zakazu wstępu do lasu.
Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu oraz zasadami udostępniania obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych Nadleśnictwa Strzyżów, które znajdziesz pod linkiem: https://strzyzow.krosno.lasy.gov.pl/zasady-korzystania-z-lasu
5. Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze (Załącznik nr 2). Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. O zakazie wstępu informują użytkowników lasu, żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie na granicach lasu, na drogach i szlakach turystycznych w rejonie prac.
Szlaki turystyczne przebiegające przez tereny leśne, mogą być na pewnych odcinkach czasowo wyłączone z użytkowania. Poinformujemy o niedostępności szlaków w tym miejscu bądź w aktualnościach na stronie www.strzyzow.krosno.lasy.gov.pl
6. Informacjami o terminach polowań zbiorowych.
W okresie jesiennym i zimowym odbywają się polowania zbiorowe. Terminy polowań zbiorowych, koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
Obszary wyznaczone do programu „Zanocuj w lesie” położone są w zasięgu następujących kół łowieckich:
1. „Hamakownia 1” – zasięg koła łowieckiego „Rogacz” Niechobrz (https://www.boguchwala.pl/; https://www.czudec.pl/)
2. „Hamakownia 7” – zasięg koła łowieckiego „Sokół” Łączki Jagiellońskie (https://wisniowa.pl)
3. „Hamakownia 11” oddziały leśne 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 116, 117, 118, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147 – zasięg koła łowieckiego „Jarząbek” Błażowa (http://www.blazowa.com.pl/; http://www.lubenia.pl/)
„Hamakownia 11” oddziały leśne 148, 149, 150, 151, 152 – zasięg koła łowieckiego „Bażant” Czudec (https://www.niebylec.pl/)
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (Załącznik nr 3) oraz przesłanie go na adres strzyzow@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. nr 668028226.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
sprzedaż
sprzedaż
W Nadleśnictwie Strzyżów prowadzona jest sprzedaż drewna, a w okresie świątecznym również sprzedaż choinek.
Nadleśnictwo Strzyżów informuje, że w związku z zawieszeniem w 2015 roku produkcji szkółkarskiej w Leśnictwie Godowa, nie prowadzi srzedaży sadzonek.
Sprzedaż drewna
Sprzedaż drewna realizowana jest w oparciu o obowiązujące Zarządzenie Nr 71 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27.09.2013 r. w sprawie zasad sprzedaży drewna w Państwowych Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.
Aktualnie obowiązujące ceny drewna znajdują się w załączniku poniżej.
Informacje dotyczące sprzedaży detalicznej drewna
1. Sprzedaż detaliczna drewna na asygnaty prowadzona jest w kancelariach leśnictw w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w godzinach 8.00 - 11.00.
Szczegołówe informacje dotyczące sprzedaży detalicznej drewna:
1. Asygnata potwierdza zakup drewna przez nabywcę w niej wskazanego i uprawnia do wydania drewna na jego rzecz, albo może być stosowana jako asygnata porachunkowa potwierdzając rozchód drewna na potrzeby Nadleśnictwa, nieodpłatne przekazanie drewna innym osobom bądź podmiotom lub nabycie drewna przez pracownika PGL Lasy Państwowe w ramach deputatu opałowego.
2. Wystawiana jest w 3 egzemplarzach (dla kupującego, wystawiającego asygnatę i biura Nadleśnictwa)
3. Sprzedaż na asygnatę odbywa się bezpośrednio na rzecz kupującego lub za pośrednictwem osoby przez niego upoważnionej. Osoba kupująca składa na asygnacie podpis akceptując warunki kupna-sprzedaży dostępne do publicznego wglądu wraz z cennikiem detalicznym w miejscu sprzedaży.
4. Na asygnacie potwierdzającej zakup stosuje się ceny zawarte w cenniku detalicznym wydanym przez Nadleśniczego.
5. Wystawiający asygnatę winien wpisać na niej informację o rodzaju ceny przez niego zastosowanej z uwagi na położenie drewna, tj. "loco skład" lub "loco las".
6. W przypadku, gdy w związku ze sprzedażą drewna na asygnatę konieczne jest wystawienie paragonu fiskalnego, paragon należy wystawić niezwłocznie po wystawieniu asygnaty.
7. Przy sprzedaży na asygnatę za zakupione drewno przyjmowana jest płatność gotówką, preferowaną formą płatności jest płatność bezgotówkowa (karta płatnicza, BLIK, płatność telefonem). Asygnata wystawiana jest wyłącznie przez osoby upoważnione przez Nadleśniczego do przyjmowania gotówki, w szczególności leśniczego lub osobę go zastępującą. Asygnata pozarachunkowa na rzecz dowolnej osoby mozę być wystawiona wyłącznie po uzyskaniu pisemnego zlecenia na ściśle określoną ilość drewna.
8. W momencie zakupu drewna na asygnatę prawo do rozporządzenia nim nabywa kupujący.
9. Odbiór drewna przez kupującego odbywa się w dniu sprzedaży drewna lub w inne dni robocze w godzinach pracy Nadleśnictwa w miejscu i terminie uzgodnionym pomiędzy leśniczym i kupującym.
10. Drewno odbiera bezpośrednio kupujący lub osoba przez niego upoważniona, przy czym wydający może każdorazowo żądać pisemnego upoważnienia i dowodu tożsamości osoby zamierzającej odebrać kupione drewno.
11. Przed każdorazowym opuszczeniem miejsca wydatku przez załadowany całością lub częścią zakupionego drewna pojazd wydający i odbierający winni wpisać na egzemplarzu asygnaty należącym do kupującego datę i ilość odebranego drewna oraz potwierdzić to swoimi czytelnymi podpisami.
12. Wydający drewno winien ewidencjonować wydatek drewna zakupionego na asygnatę poprzez odkontowanie informacji o nim w przechowywanych przez wystawiającego kopiach asygnat.
13. Zakupione produkty wydaje się po przedstawieniu reprezntującemu Nadleśnictwo Strzyżów wydającemu dowód nabycia i pisemnym potwierdzeniem odbioru.
14. Z chwilą wydania rzeczy na nabywającego przechodzą korzyści i ciężary związane z rzeczą oraz niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy.
15. Osoba sprzedająca lub wydająca produkt może żądać okazania dokumentów potwierdzających tożsamość nabywcy i odbierającego produkt, jak również upoważnienia nabywcy dla osoby go reprezentującej (w tym dla odbierającego), jeżeli w związku z kupnem-sprzedażą wystawiany jest imienny dokument potwierdzający transakcję.
16. Odbiór i wywóz odbywa się w czasie i drogami wewnętrznymi wyznaczonymi przez wydającego.
17. O ile w dokumencie potwierdzającym kupno-sprzedaż nie określono inaczej, przyjmuje się, że termin odbioru produktów nabytych w miejscu pozyskania lub na składach leśnych wynosi 14 dni zaś nabytych na składach handlowych wynosi 1 dzień.
18. Przed upływem terminu odbioru wydający może jednokrotnie zgodzić się na jego przedłużenie o nie dłużej niż 14 dni, jeżeli z uzasadnionych przyczyn nabywca nie może dokonać odbioru w terminie pierwotnie określonym.