Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat Góra Chełm

Rezerwat został utworzony 14 czerwca 1996 roku na terenie Leśnictwa Cieszyna w oddziałach: 423-429, w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych jedynej w województwie rzeszowskim enklawy lasów bukowych porastających „Górę Chełm" oraz wspaniałych zespołów źródliskowych. Powierzchnia rezerwatu wynosi 155,26 ha.

Rezerwat leży w granicach Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.Teren rezerwatu obejmuje jedno z bardziej charakterystycznych miejsc Pogórza Strzyżowskiego jakim jest pasmo Klonowej Góry. Pasmo to zaliczane jest do najwyższych i najbardziej urozmaiconych w jego zasięgu. Górę Chełm wyróżnia ponadto obecność licznych źródeł wody pitnej o wysokiej jakości. Najcenniejszymi na obszarze rezerwatu są ekosystemy leśne oraz stanowiące ich element zbiorowiska roślinne. Największą powierzchnię w rezerwacie zajmuje zespół żyznej buczyny  karpackiej Dentario glandulosae – Fagetum w formie reglowej. Ponadto na uwagę zasługuje zbiorowisko: grądu subkontynentalnego Tilio-Carpinetum jak i podgórskiego łęgu jesionowego Carici remotae-Fraxinetum.
We florze rezerwatu liczą grupę stanowią rośliny górskie oraz chronione i rzadkie. Spośród nich do najcenniejszych należą: buławnik mieczolistny Cephalanthera longifolia, umieszczony na „Liście roślin zagrożonych w Polsce" pod kategorią gatunków narażonych na wyginięcie , kruszczyk siny, szerokolistny i rdzawoczerwony, storczyk plamisty, gnieźnik leśny.
Kompleksy leśne, w skład których wchodzi omawiany rezerwat, znajdują się w zasięgu areału osobniczego wielu cennych gatunków fauny. Spośród ptaków na szczególną uwagę zasługuje puszczyk uralski umieszczony w „Polskiej Czerwonej Książce Zwierząt".


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Akcja sprzątania lasu

Obchodzony 21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów zaakcentowaliśmy akcją sprzątania lasu działając tym razem na rzecz poprawy czystości naszych lasów. Pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów wyposażeni w worki, rękawiczki i chwytaki zbierali śmieci w ośmiu wybranych wcześniej miejscach na terenie całego Nadleśnictwa. Wydarzenie miało charakter otwarty, tzn. okoliczni mieszkańcy mogli dołączyć się do akcji przychodząc w tym dniu w umówione miejsce zbiórki na wskazaną godzinę. W akcję włączyła się tylko młodzież z liceum w Strzyżowie. Idąc lasem, wzdłuż dróg prowadzących przez las oraz w sąsiedztwie wiat turystycznych, zbieraliśmy śmieci, których skala i różnorodność porażają. Dominują szklane butelki, puszki, opakowania po posiłkach na wynos, butelki typu PET, materiały higieniczne, a także części samochodowe, słoiki, odzież, zabawki, odpady poremontowe, opony czy spakowane do worków śmieci z gospodarstw domowych. Łącznie w wyniku sprzątania napełniliśmy 140 worków o pojemności 120 litrów oraz 20 worków 240 litrowych.

Jednym z zadań leśników, z zakresu ochrony lasu, jest dbanie o czystość na obszarach leśnych. Apelujemy w mediach o zachowanie porządku, ustawiamy tablice informujące o zakazie śmiecenia, edukujemy dzieci, młodzież i dorosłych. Do naszych codziennych obowiązków należy utrzymywanie w czystości obiektów tursytyczno-edukacyjnych, opróżnianie koszy tam ustawionych, zbieranie śmieci porzuconych w lesie, w rowach, likwidowanie dzikich wysypisk oraz szukanie sprawców zaśmiecenia. Reagujemy również na wpływające do nas informacje od mieszkańców, instytucji czy innych podmiotów lokalizując miejsca zanieczyszczenia i starając się odnaleźć osoby za to odpowiedzialne. Jest to trudne z uwagi na fakt, że rzadko udaje się złapać kogoś za rękę. Z pomocą w wykrywaniu sprawców zaśmiecenia przychodzą nowe technologie, np. fotopułapki zawieszone na drzewach.

W wielu naszych działaniach w leśnictwie korzystamy ze zdobyczy techniki współczesnego świata. Jednak nawet najnowocześniejsze technologie i innowacyjne rozwiązania nie zmienią ludzkich negatywnych postaw czy braku kultury osobistej, których wynikiem jest zaśmiecenie otaczającego nas środowiska. Sprzątając lasy nieustannie towarzyszy nam niezrozumienie tego zjawiska – zaśmiecania otaczającej nas przyrody. Liczymy, że takie akcje jak wczorajsza, oprócz wymiernego efektu w postaci czystszego lasu, będą też miały oddźwięk społeczny i wpłynął na świadomość osób korzystających z lasów zmieniając w przyszłości ich zachowanie.