Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat Wielki Las

Rezerwat został utworzony 25 lipca 1997 roku na powierzchni 88,34 ha w leśnictwie Wola Zgłobieńska (oddz. 250-252 i 256). Przedmiotem ochrony są dobrze zachowane zbiorowiska leśne typowe dla piętra pogórza.

Rezerwat położony jest w obrębie Strzyżowsko – Sędziszowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Rezerwat „Wielki Las" obejmuje ochroną jeden z cenniejszych pod względem przyrodniczym fragmentów żyznej buczyny karpackiej, porastającej wyższe partie Pogórza Dynowskiego.
W obrębie rezerwatu spotkać można licznych przedstawicieli flory górskiej oraz szereg roślin rzadkich i chronionych. Spośród nich do najcenniejszych należą dwa taksowy reprezentujące rodzinę storczykowatych: buławnik mieczolistny  umieszczony na „Liście roślin zagrożonych w Polsce" pod kategorią gatunków rzadkich oraz gnieźnik leśny, bezzieleniowy saprofit związany z cienistymi lasami bukowymi. Cennym elementem istniejącego tu ekosystemu leśnego jest również drzewostan, który na znacznej części rezerwatu ma charakter ok. 100- letniego starodrzewu bukowego. Kompleksy leśne, w skład których wchodzi omawiany rezerwat, znajdują się w zasięgu areału osobniczego wielu cennych gatunków fauny. Z rzadszych przedstawicieli tej grupy wymienić należy: dzięcioła czarnego, lelka kozodoja, puszczyka uralskiego, kobuza, trzmielojada, pójdźkę, sowę uszatą, bociana czarnego, salamandrę plamistą. Na terenie rezerwatu spotkać można również ginącego przedstawiciela entomofauny – kozioróg bukowiec. Przez teren rezerwatu przebiega leśna ścieżka dydaktyczna.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las trwa, zmieniają się wokół ludzie

Las trwa, zmieniają się wokół ludzie

Uczciliśmy zasłużone przejście na emeryturę.

30 stycznia w Nadleśnictwie Strzyżów w trakcie narady podsumowującej poprzedni rok, odbyło się pożegnanie leśniczego Leśnictwa Hermanowa- Stanisława Bednarza, który końcem tego miesiąca przeszedł na emeryturę. W gronie przyjaciół, kolegów i koleżanek, w gronie leśnej braci, padły słowa podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz polskich lasów, za dobrą współpracę, koleżeństwo i wzajemny szacunek. Życzyliśmy świeżemu emerytowi zdrowia, wielu lat dobrze spędzanego wolnego czasu i cieszenia się codziennością. Na pamiątkę od załogi Nadleśnictwa Strzyżów leśniczy otrzymał album ze zdjęciami dokumentującymi pracę w zawodzie leśnika. Podczas uroczystości miało miejsce również symboliczne przekazanie buławy leśniczego, tj. atrybutu leśniczego najstarszego wiekiem. Otrzymał ją Leśniczy Józef Czech.

Leśniczy Stanisław Bednarz przez 32 lata gospodarzył w lasach Leśnictwa Hermanowa położonych wokół takich miejscowości jak Hermanowa, Straszydle i Nowy Borek. Przez ten czas wiele się zmieniło, zarówno w otoczeniu przyrodniczo-leśnym (wymiana pokoleń lasu, rozrost miejscowości, nowe osiedla, nowe obiekty infrastruktury), jak i w samym sektorze leśno-drzewnym (umaszynowienie prac, komputeryzcja i cyfryzacja, nowe obowiązki). Zmieniają się okoliczności i ludzie, a las trwa.

W trakcie spotkania poznaliśmy również obsadę leśnictwa Hermanowa po zmianach. Stanowisko leśniczego w tym leśnictwie objął Andrzej Kudła, dotychczasowy podleśniczy leśnictwa, a podleśniczym Hubert Faraś. Gratulujemy!