Aktualności Aktualności

Powrót

IV edycja akcji #sadziMY za nami

IV edycja akcji #sadziMY za nami

Rozdaliśmy 500 sztuk sadzonek drzew.

W dniach 29-30 września odbyła się ogólnopolska akcja #sadziMY w ramach której we wszystkich nadleśnictwach w Polsce leśnicy rozdawali nieodpłatnie sadzonki drzew i krzewów. Punkt kulminacyjny akcji #sadziMY miał miejsce w piątek 30 września w okolicach Nowego Sącza. Tam drzewa sadziła para prezydencka. Prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda patronują przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, ale także własnym przykładem, zachęcają do działania.

Po raz czwarty leśnicy włączyli się w akcję, dzięki czemu każdy chętny mógł otrzymać sadzonkę i zasadzić ją na własnej działce. To idea bliska każdemu leśnikowi i przyrodnikowi.

Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

 

W Nadleśnictwie Strzyżów rozdaliśmy 500 sztuk sadzonek, takich gatunków jak: sosna zwyczajna, wiąz szypułkowy, jodła pospolita, jarząb pospolity, głóg, rokitnik oraz kalina koralowa. Mimo deszczowej pogody akcja cieszyła się zainteresowaniem. Chętnie odbierane były, zarówno gatunki typowo leśne jak jodła, sosna i wiąz do uzupełnienia na uprawach leśnych, jak i drzewka jarzębiny i głogu oraz krzew kaliny do posadzenia w przydomowych ogrodach. Osoby, w ręce których trafiały sadzonki drzew, podpytywały leśników o wybrane gatunki, chcąc uzyskać fachową wiedzę na temat ich biologii, cech wzrostu czy wymagań. Czy to na działce, w ogrodzie czy w lesie, każde zasadzone drzewo będzie miało korzystny wpływ na nasze otoczenie, a tym samym na jakość naszego życia. Oczyści powietrze z zawiesin i pyłów, odwdzięczy się cieniem w letnie upały,  uspokoi szumem skołatane nerwy, pokoloruje szary jesienny krajobraz, będzie miejscem gniazdowania i schronieniem dla ptaków, dostarczy pokarmu w postaci owoców i nasion ptakom i innym zwierzętom, będzie wyrazem naszej dbałości o środowisko, w którym żyjemy.

 


Nadleśnictwa i inne

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Polecamy Polecamy