Położenie

Wg stanu na dzień 01.01.2014 r. powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Strzyżów wynosi 12 844,05 ha.

Historia

Tereny, na których położone są lasy nadleśnictwa były zasiedlane i gospodarczo użytkowane przez człowieka od neolitu (odpowiadającego w przybliżeniu okresowi atlantyckiemu), o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. Badania archeologiczne potwierdzają również pobyt człowieka na tych ziemiach w okresie wcześniejszym (okres paleolitu schyłkowego).

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity: Dz.U. Nr 12 poz. 59 z 2011 r z późn. zm.), przepisów wykonawczych do ustawy i statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia Nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasów Państwowych.

Projekty i fundusze

Projekt pn. „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie" realizowany w ramach III Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Akcja sprzątania lasu

Obchodzony 21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów zaakcentowaliśmy akcją sprzątania lasu działając tym razem na rzecz poprawy czystości naszych lasów. Pracownicy Nadleśnictwa Strzyżów wyposażeni w worki, rękawiczki i chwytaki zbierali śmieci w ośmiu wybranych wcześniej miejscach na terenie całego Nadleśnictwa. Wydarzenie miało charakter otwarty, tzn. okoliczni mieszkańcy mogli dołączyć się do akcji przychodząc w tym dniu w umówione miejsce zbiórki na wskazaną godzinę. W akcję włączyła się tylko młodzież z liceum w Strzyżowie. Idąc lasem, wzdłuż dróg prowadzących przez las oraz w sąsiedztwie wiat turystycznych, zbieraliśmy śmieci, których skala i różnorodność porażają. Dominują szklane butelki, puszki, opakowania po posiłkach na wynos, butelki typu PET, materiały higieniczne, a także części samochodowe, słoiki, odzież, zabawki, odpady poremontowe, opony czy spakowane do worków śmieci z gospodarstw domowych. Łącznie w wyniku sprzątania napełniliśmy 140 worków o pojemności 120 litrów oraz 20 worków 240 litrowych.

Jednym z zadań leśników, z zakresu ochrony lasu, jest dbanie o czystość na obszarach leśnych. Apelujemy w mediach o zachowanie porządku, ustawiamy tablice informujące o zakazie śmiecenia, edukujemy dzieci, młodzież i dorosłych. Do naszych codziennych obowiązków należy utrzymywanie w czystości obiektów tursytyczno-edukacyjnych, opróżnianie koszy tam ustawionych, zbieranie śmieci porzuconych w lesie, w rowach, likwidowanie dzikich wysypisk oraz szukanie sprawców zaśmiecenia. Reagujemy również na wpływające do nas informacje od mieszkańców, instytucji czy innych podmiotów lokalizując miejsca zanieczyszczenia i starając się odnaleźć osoby za to odpowiedzialne. Jest to trudne z uwagi na fakt, że rzadko udaje się złapać kogoś za rękę. Z pomocą w wykrywaniu sprawców zaśmiecenia przychodzą nowe technologie, np. fotopułapki zawieszone na drzewach.

W wielu naszych działaniach w leśnictwie korzystamy ze zdobyczy techniki współczesnego świata. Jednak nawet najnowocześniejsze technologie i innowacyjne rozwiązania nie zmienią ludzkich negatywnych postaw czy braku kultury osobistej, których wynikiem jest zaśmiecenie otaczającego nas środowiska. Sprzątając lasy nieustannie towarzyszy nam niezrozumienie tego zjawiska – zaśmiecania otaczającej nas przyrody. Liczymy, że takie akcje jak wczorajsza, oprócz wymiernego efektu w postaci czystszego lasu, będą też miały oddźwięk społeczny i wpłynął na świadomość osób korzystających z lasów zmieniając w przyszłości ich zachowanie.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Rezerwat Wielki Las

Rezerwat Wielki Las

Rezerwat został utworzony 25 lipca 1997 roku na powierzchni 88,34 ha w leśnictwie Wola Zgłobieńska (oddz. 250-252 i 256). Przedmiotem ochrony są dobrze zachowane zbiorowiska leśne typowe dla piętra pogórza.

Rezerwat położony jest w obrębie Strzyżowsko – Sędziszowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Rezerwat „Wielki Las" obejmuje ochroną jeden z cenniejszych pod względem przyrodniczym fragmentów żyznej buczyny karpackiej, porastającej wyższe partie Pogórza Dynowskiego.
W obrębie rezerwatu spotkać można licznych przedstawicieli flory górskiej oraz szereg roślin rzadkich i chronionych. Spośród nich do najcenniejszych należą dwa taksowy reprezentujące rodzinę storczykowatych: buławnik mieczolistny  umieszczony na „Liście roślin zagrożonych w Polsce" pod kategorią gatunków rzadkich oraz gnieźnik leśny, bezzieleniowy saprofit związany z cienistymi lasami bukowymi. Cennym elementem istniejącego tu ekosystemu leśnego jest również drzewostan, który na znacznej części rezerwatu ma charakter ok. 100- letniego starodrzewu bukowego. Kompleksy leśne, w skład których wchodzi omawiany rezerwat, znajdują się w zasięgu areału osobniczego wielu cennych gatunków fauny. Z rzadszych przedstawicieli tej grupy wymienić należy: dzięcioła czarnego, lelka kozodoja, puszczyka uralskiego, kobuza, trzmielojada, pójdźkę, sowę uszatą, bociana czarnego, salamandrę plamistą. Na terenie rezerwatu spotkać można również ginącego przedstawiciela entomofauny – kozioróg bukowiec. Przez teren rezerwatu przebiega leśna ścieżka dydaktyczna.